Svátek má: Květa

Byznys

Velikost textu:

Koruna na konci týdne na houpačce

Koruna na konci týdne na houpačce

Dle agentury Bloomberg generální tajemnice Evropské komise Ilze Juhansone údajně na meetingu v Bruselu uvedla, že jednání o brexitu se s ohledem na pomalý progres mohou protáhnout až do prosince.

Ilustrační foto
21. listopadu 2020 - 09:45

I když času na dohodu je opravdu málo, výroky a zprávy od zúčastněných stran ukazují na výraznější snahu dohody dosáhnout, což je pozitivní, uvedl Michal Brožka, analytik Komerční banky.

Evropské akciové trhy včera mírně rostly, přičemž přetrvává přesvědčení, že nedojde k blokaci záchranného fondu ze strany Polska a Maďarska. Akciové futures v USA se pohybují smíšeně. Kurz dolaru proti euru se bez trendu převaloval poblíž hladiny 1,186 USD/EUR.

Průmyslová výroba v Polsku v říjnu zpomalila své meziroční tempo na 1,0 % z předchozího růstu 5,6 %. Výsledek byl jen lehce nad očekáváním trhu (0,6 % y/y). Výsledek polského průmyslu a nárůst indexu nákupních manažerů ČR ukazují, že by ani výkon českého průmyslu nemusel být v říjnu špatný. Ale zde již výsledek může být výrazně ovlivněn dopadem druhé vlny pandemie.

Česká koruna včera dopoledne posílila o 0,5 % do blízkosti 26,22 CZK/EUR, ale brzy své zisky umazala návratem na 26,34 CZK/EUR. Ostatní regionální měny byly klidnější. Nabízí se hypotéza o vlivu informace o oznámeném snížení daní, ale to je opravdu jen hypotéza s otazníkem. S ohledem na otazníky kolem vývoje rozpočtu se naopak nabízejí i argumenty proti posilování koruny, dodal Michal Brožka.

(mb, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)