Svátek má: Ctirad

Byznys

Velikost textu:

Nárůst rizikové averze poslal korunu ke slabším hodnotám

Nárůst rizikové averze poslal korunu ke slabším hodnotám

Zatímco situace na trhu eura s dolarem se uklidnila, další výprodeje na americkém akciovém trhu doprovodil nárůst rizikové averze, což se projevilo i v oslabování středoevropských měn.

Ilustrační foto
9. února 2018 - 09:45

Dnešek ani na globálních, ani na regionálních trzích nepřinese data, která by měla sílu pohnout devizovými trhy. Pokud se uklidní situace na akciových trzích, mohlo by dojít ke korekci také v regionu, sdělil Viktor Zeisel, analytik Komerční banky.

Průmyslová výroba ve Francii za prosinec přinese zklamání

Průmyslová produkce ve Francii by měla podle odhadu ekonomů SG za prosinec vykázat již druhý pokles v řadě. Ten je dán zejména slabším výstupem zpracovatelského průmyslu. I přes slabší prosincové číslu by za celé Q4 měl průmysl vykázat slušnou dynamiku (+1,5 % q/q). Výhled zůstává velmi dobrý, když se jak indikátory PMI, tak důvěra publikovaná institutem INSEE drží vysoko nad svými dlouhodobými průměry.

Britský zpracovatelský průmysl by měl dosáhnout o něco lepšího výsledku než ten francouzský. Svědčí o tom údaje, které byly již zveřejněny spolu s předběžným odhadem HDP za poslední čtvrtletí roku 2017.  

Dolar zastavil ofenzivu

Dolar včera zastavil své posilování proti euru. V průběhu dne se sice ještě kurz tohoto měnového páru dostal na úroveň 1,221 USD/EUR. Od té se však odrazil a vrátil se zpět k 1,226 USD/EUR.

Bank of England včera na svém zasedání sice sazby nezměnila, ale vyslala jasný signál, že v utahování měnové politiky bude tento rok pokračovat. To přimělo ekonomy SG změnit svůj výhled pro britské sazby. Nyní očekáváme jedno zvýšení sazeb v srpnu letošního roku a další v únoru 2019.

Region ve vleku globálních událostí

Ve středoevropském regionu nebudou dnes zveřejněny žádné zajímavé ekonomické údaje. Vývoj na devizovém trhu tak bude znovu ve vleku událostí v globální ekonomice. Pokud se situace na akciových trzích uklidní a dojde k opadnutí rizikové averze, regionální měny by měly část svých včerejších ztrát smazat.  

Regionální měny v průběhu americké seance prudce oslabily

Včerejší statistiky z trhu práce nepřekvapily. Podíl nezaměstnaných v lednu kvůli sezónnosti mírně vzrostl na 3,9 %. Na druhé straně jsme zaznamenali velké zvýšení počtu volných pracovních míst. Je tedy vidět, že trh práce naráží na své limity, když uchazeči o práci výrazně neubývají, zatímco volných pozic přibývá. Více najdete v našem reportu zde http://bit.ly/2C5PJcu.


Pohyby regionálních měn v průběhu evropské obchodní seance byly relativně malé. Koruna mírně korigovala své středeční ztráty, zatímco zlotý s forintem nepatrně oslabovaly. Americká obchodní seance však přinesla do obchodování volatilitu. Další propad tamních akciových indexů byl doprovázen zvýšením rizikové averze, což se projevilo v oslabování měn v regionu. Ještě před zahájením obchodování dnes ráno kurzy část svého pohybu korigovaly. Oproti včerejšímu ránu tak kurz koruny proti euru oslabil o 0,4 % a pohybuje se blízko 25,34 CZK/EUR. Polský zlotý ztratil přibližně 0,3 % a obchoduje za 4,183 PLN/EUR a maďarský forint odepsal zhruba pětinu procenta a dnes ráno před začátkem evropské obchodní seance je v blízkosti 311,3 HUF/EUR, dodal Viktor Zeisel.

(vz, jk, foto: prvnizpravy.cz)