Svátek má: Marcela

Byznys

Velikost textu:

Nezaměstnaných na přelomu roku přibylo

Nezaměstnaných na přelomu roku přibylo

Podle očekávání se nezaměstnanost v prvním měsíci letošního roku zvýšila na 3,3 % a byla tak o šest desetin procentního bodu nižší než ve stejném měsíci loňského roku.

Ilustrační foto
8. února 2019 - 09:50

Nárůst nezaměstnanosti na přelomu roku není nic ohromujícího nebo senzačního, neboť se odehrává pravidelně, dokonce bez ohledu na ekonomický cyklus, uvedl Petr Dufek, analytik ČSOB.

Ať je ekonomika v recesi nebo roste, v lednu se na úřady práce hlásí lidé, kterým skončily brigády, dočasné úvazky nebo byli propuštěni po organizačních změnách ve firmách. S rozběhem sezónních prací se řady nezaměstnaných začnou opět ztenčovat a míra nezaměstnanosti se opět vrátí pod hranici tří procent.

Nepředpokládáme však, že by se dostala níže, než byla v loňském roce. Jednak proto, že technicky už vlastně nemá s ohledem na stávající sociální podmínky nezaměstnanost kam klesat a současně se zpomalením ekonomiky se časem i zastaví tvorba nových pracovních míst.

Lidí bez práce sice bylo více, nicméně přibyla i volná pracovní místa a aktuálně je jich více než 331 tisíc. Na jednu pracovní nabídku tak nepřipadá ani jeden celý nezaměstnaný. Samozřejmě v průměru, pokud bereme v úvahu všechny nezaměstnané, vč. těch, kteří jsou bez práce z vlastní vůle. Pokud totiž vezmeme pouze ty, co splňují podmínky Mezinárodní organizace práce, připadají na jednoho nezaměstnaného v podstatě tři volná místa.


ČR je zemí s nejvyšší nabídkou volných pracovních míst v rámci celé EU, ale i vlastně ve své historii. Nehledě na rekordní zaměstnanost Čechů i zahraničních pracovníků v ČR. Když se podíváme na nejčastěji hledané profese, tak můžeme říct, že se v posledních letech v podstatě nic moc nezměnilo. Mezi nehledanější profese patří kvalifikovaní a nekvalifikovaní dělníci, řemeslníci a řidiči. V první desítce jsou vlastně jenom manuální profese. Jako tradičně jsou na prvním místě montážní dělníci, dodal Petr Dufek.

(pd, jk, prvnizpravy.cz, foto: pl)