Svátek má: Andrea

Byznys

Velikost textu:

PMI v regionu zřejmě poklesnou, ale nadále budou příznivé

PMI v regionu zřejmě poklesnou, ale nadále budou příznivé

Ve Spojených státech bude dnes zveřejněna dynamika osobní spotřeby a její deflátory. Tato data můžou zchladit nedávné nákupy dolaru, které ho na konci února dostaly k úrovni 1,220 USD/EUR.

Ilustrační foto
1. března 2018 - 09:45

V regionu se dočkáme indikátorů PMI. Ty zřejmě v únoru mírně zkorigovaly, ale pořád ukazují na velmi slušný růst průmyslu, sdělil analytik Komerční banky Marek Dřímal.

Spotřeba domácností v USA byla na začátku roku slabá

Zatímco osobní spotřeba byla v Q4 17 tahounem americké ekonomiky, její start do nového roku se nejspíš nepovedl. Naznačila to už data o maloobchodních tržbách a dnes budou zveřejněny další podrobnosti. Osobní výdaje v nominálním vyjádření podle našich odhadů v lednu vzrostly jen o 0,2 % m/m. Rychlejší růst deflátoru osobní spotřeby v důsledku znamená, že reálné výdaje pravděpodobně v lednu poklesly. Dolar by tak mohl zkorigovat část svých nedávných zisků. Přispět k tomu můžou i indikátory PMI v eurozóně, které ukazují na slušný růst průmyslu a ekonomiky EMU i v Q1 18.

Dolaru se dařilo i v samotném závěru února

Dolar včera proti euru posílil o třetinu procenta, když se hlavní světový měnový pár dostal na dohled úrovně 1,220 USD/EUR. Ekonomická data na obou březích Atlantiku nepřekvapila, a to včetně revize amerického HDP. Jeho dynamika v Q4 17 byla mírně snížena na 2,5 % q/q (anualizovaně), což ale konsenzus trhu předpokládal. Vývoj na trhu dolaru s eurem tak zřejmě stále ovlivňovalo úterní jestřábí vyjádření prezidenta Fedu Jerome Powella a zároveň efekt konce měsíce, kdy obyčejně dochází k přivírání pozic a návratu části investorů do dolaru.


Nálada mezi průmyslníky zůstala v regionu velmi dobrá

Indexy nákupních manažerů podle našich odhadů v únoru mírně poklesly, stále se ale nacházejí na velmi vysokých úrovních. Růst průmyslu a celé ekonomiky střední Evropy by tak měl letos pokračovat solidním tempem.

Koruna se krátce podívala pod 25,40 CZK/EUR

Koruna se včera pokusila umazat část svých úterních ztrát, když se její kurz proti euru krátce vrátil pod úroveň 25,40 CZK/EUR. Ke konci obchodování ale koruně došel dech, když opět oslabila a uzavřela na hodnotě 25,41 CZK/EUR. Současné slabé úrovně koruny by měly přilákat nové investory, kterým se zdá koruna levná. To vyplývá i z naší prognózy. Na konci prvního čtvrtletí roku očekáváme kurz CZK/EUR na úrovni 25,20. K silnějším úrovním by korunu měla dotlačit dobrá ekonomická data a rostoucí šance na další zvyšování úrokových sazeb ČNB. Mírně vyšší než očekávané inflační tlaky naznačily včera zveřejněné lednové ceny průmyslových výrobců. Ty vzrostly o 0,5 % meziměsíčně i meziročně, a to primárně kvůli dražším komoditám (cena ropy Brent vystoupala v lednu až k 70 dolarům za barel), doplnil Marek Dřímal.

(md, jk, foto: prvnizpravy.cz)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81.4
CEZ
569
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
934.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
902.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
894
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
258
UNIPETROL
384.5
VIG
621.5