Svátek má: Radek

Byznys

Velikost textu:

Slovinsko má v Praze Slovinské turistické informační centrum

Slovinsko má v Praze Slovinské turistické informační centrum

Sedmadvacátý ročník veletrhu cestovního ruchu Holiday World 2018 na Výstavišti v Praze Holešovicích už sice skončil, ale zároveň dal podnět k přemýšlení, kam na dovolenou. Jeden z vystavovatelů na veletrhu, Republika Slovinsko, nabídl zajímavou turistickou oblast – poloostrov Istria.

Michal Kůra, zástupce agentury Slovenija center Praha
24. února 2018 - 11:44

Turisticky toho může Slovinsko nabídnout hodně. Od vysokohorských terénů, přes vyspělé lázeňství, pro ctitele adrenalinu má divoké řeky a nejen speologové rádi navštíví obrovský jeskyní komplex u Postojné. Je logické, že mnozí našinci už několik desetiletí za dovolenou putují na jih k moři. Mimo jiné i na Istrii. Co tam však na ně letos čeká, na to jsme se zeptali zástupce agentury Slovenija center Praha, Michala Kůry.

Můžete nám vámi zastupovanou zemi trochu přiblížit?

"Rozlohou i počtem obyvatel je Slovinsko dokonce menší než Česká republika. Má něco přes dva miliony obyvatel a jeho rozloha činí zhruba 20 000 km2. V minulosti, v období Rakouska-Uherska, jsme dokonce společně s dalšími národy tvořili nezapomenutelné Rakousko-uherské mocnářství. I jazykově a povahově prý máme k sobě poměrně blízko. A už v té době objevovali slovinské pobřeží první čeští turisté."

Proč zrovna Istrie?

"Na letošním veletrhu Holiday World jsme představovali tuto slovinskou destinaci, protože zaznamenala v loňském i předloňském roce velký nárůst českých turistů. To je také důvod, proč se snažíme propagovat tuto oblast i přímo v Praze, protože zde vidíme velký potenciál. Těší nás, že i ostatní oblasti, tedy Slovinsko vnitrozemské a horské je mezi Čechy celkem populární. V současné době se Istrie prezentuje jako samostatná destinace, která zahrnuje známá města jako Portorož, Piran, Ankaran, Isola a Koper. Zástupci všech jmenovaných významných a výrazných měst, která se nacházejí na slovinském jadranském pobřeží, se spojili a zahájili propagační kampaň „Slovinská Istrie“. Velikou výhodou tohoto spojení je fakt, že každé město má svoje vlastní specifikum či genius loci. Slovinské pobřeží čítá několik desítek kilometrů, takže opravdu není dlouhé, ale přesto skýtá mnoho možných aktivit. Turisté tam jezdí především za odpočinkem u moře, tedy, jak se říká, za sluncem. Ale už také objevili místní lázeňství, protože v oblasti také najdeme několik rezortů s lázněmi, které poskytují léčební kůry. Nemůžeme také vynechat vynikající gastronomií a výborná slovinská vína."

V Česku v posledních letech nabyla na popularitě aktivní dovolená. Jak to v tomto ohledu vypadá v Istrii?


"I s tím počítáme. Již delší dobu zaznamenáváme, že mnozí návštěvníci hodlají strávit čas aktivně. Proto na Istrii vznikly velice zajímavé turistické i cykloturistické trasy. Jedna například vede od italského Terstu až do slovinského Poreče. Jedná se mimochodem o bývalou železniční trasu jménem Parenzana, kterou tu v současné době přetransformovali na cyklostezku. Takže Slovinci v podstatě cyklisticky propojili celé pobřeží i návazné stezky do okolí zúčastněných měst. Jak jsme zjistili, zvláště čeští turisté zmíněnou cyklotrasu velice oceňují."

Jak se můžeme u nás dozvědět, co stojí za to ve Slovinsku navštívit?

"Snadno, není to složité. Otevřeli jsme v Praze v Římské ulici Slovinské turistické informační centrum. Tam každý zájemce získá celoročně propagační materiály a rádi podáme podrobné informace o místních turistických cílech a možnostech slovinských turistických destinací. Takže tam každý může přijít si naplánovat osobní či rodinnou dovolenou. Najdou tam i vinotéku s nabídkou slovinských vín, a zároveň tam máme i prostory, kde se mohou účastnit přednášek či prezentací, protože z tohoto centra hodláme vytvořit jakési slovinské zázemí v Česku."

Čeští turisté si v posledních letech stěžují na ceny slovinských dálničních známek…

"Ve čtvrtek 15. února 2018  jsme na veletrhu Holiday World spustili kampaň právě ohledně poplatků na slovinských dálnicích. Spoustě lidem, a nejenom z Česka, leží v žaludku, protože jsou krátkodobější než ty, například v Rakousku, a ve finále jsou dražší než v okolních státech, ať už jedou turisté do Chorvatska nebo ve Slovinsku zůstávají. S tím my nic neuděláme. Ale Slovinská centrála cestovního ruchu rozhodla alespoň trochu pomoci. Zahájili jsme kampaň, díky které ti, kteří si zaplatí dálniční známku, dostanou na vybraných místech ve Slovinsku formou slev, vstupu zdarma a podobně něco zpět. Týká se to hlavně měst Maribor, Ptuj, dále jeskyně Postojna Jama včetně Predjamského gradu a hřebčína v Lipici. K této akci dostanou všichni zájemci informace  zde ...  Dostanou také všude tam, kde mohou koupit slovinské dálniční známky, speciální letáky se všemi možnostmi, jak ušetřit."(Antonín Karoch, Prvnizpravy.cz, foto: Antonín Karoch)