Svátek má: Zbyšek

Byznys

Velikost textu:

Stavebnictví si drží dvojciferné růstové tempo

Stavebnictví si drží dvojciferné růstové tempo

Stavební produkce v září opět potěšila dvojciferným tempem růstu. Po očištění o počet pracovních dní (letošní září mělo o jeden pracovní den méně) se výroba zvýšila o 13,9 %.

Jó, stavebnictví si drží růstové tempo
6. listopadu 2018 - 09:40

Produkce v pozemním stavitelství meziročně vzrostla o 10,1 %, vysoké dynamiky dosáhl i výstup inženýrského stavitelství (18,1 % y/y). píše analytička  Komerční banky Jana  Steckerová

Příběh v českém stavebnictví zůstává stále stejný. Poptávka po stavebních pracích převyšuje nabídku. Na jedné straně stavební firmy bojují s nedostatkem pracovních sil, na straně druhé přetrvává vysoká poptávka po rezidenčním bydlení i výstavbě nových výrobních prostor. Růstu ve stavebnictví pomáhá i veřejný sektor, který je pravidlem N+3 tlačen vyčerpat v letošním roce část prostředků z EU fondů. Za celý letošní rok očekáváme, že stavební výroba přidá 11 %. V příštím roce však kvůli nedostatku kapacit už sektor tak excelentních výsledků nedosáhne. Jeho výstup podle naší prognózy zpomalí na 4,7 %. Díky převisu poptávky nad nabídkou rostou i ceny stavebních prací. Tento trend bude zřejmě pokračovat i v příštím roce.Velmi dobrých výsledků dosáhlo stavebnictví i za celé třetí čtvrtletí letošního roku. Ve srovnání s loňským rokem jeho výstup v Q3 18 stoupl o 13,2 %. Pozemní stavitelství přidalo 11,5 %, inženýrské pak 17,7 %.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)