Svátek má: Daniel

Byznys

Velikost textu:

Vzniká tlak, aby byla provozní životnost elektráren na 40 let omezena

Vzniká tlak, aby byla provozní životnost elektráren na 40 let omezena

Čeští politici budou muset v příštím desetiletí řešit evropský tlak na dřívější odstavení bloků Jaderné elektrárny Dukovany. Na energetickém Žofínském fóru v Praze, které se konalo třetí únorové pondělí,  to řekla předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová.

Dana Drábová
25. února 2018 - 14:46
 
Podle předsedkyně SÚJB  tu hrozí  obecná evropská tendence, aby byly jaderné bloky v provozu optimálně pouze po dobu 40 let. V případě Dukovan by to znamenalo odstavení bloků o deset let dřív, než je nyní plánováno. S odstavením bloků se v současné době počítá zhruba v letech 2035 až 2037.

"Vzniká velký tlak na to, aby byla provozní životnost elektráren na tuto dobu 40 let  omezena. Znamená to, že naši politickou reprezentaci, ať už bude jakákoliv, čeká někdy kolem roku 2023 bitva o dalších deset let v Dukovanech," uvedla na Žofínském foru Dana Drábová.


Jen tak pro zajímavost, dukovanský blok číslo jedna slouží od roku 1985 a poslední čtvrtý blok Dukovan od roku 1987. Podle dřívějších vyjádření elektrárnu provozující firmy ČEZ by mohly být v provozu ještě přibližně 20 let. Pak by  s odstavením bloků  počítalo zhruba v letech 2035 až 2037. Nutno dodat, že elektrárna s instalovaným výkonem 2040 megawattů  pokrývá asi pětinu tuzemské spotřeby elektřiny.

Státní úřad pro jadernou bezpečnost v roce 2017  a v roce 2016  postupně vydal povolení pro provoz všech dukovanských bloků na dobu neurčitou poté, co jim končily dřívější desetileté licence. Jaké z této situace ven? Odstavené bloky v Dukovanech byl mohl nahradit nový jaderný zdroj na stejném místě i když rozhodnutí o jeho stavbě  dlouhodobě brzdí nejasnosti o způsobu financování.

Současný premiér v demisi Andrej Babiš dříve, kdy byl  ministrem  financí v Sobotkově vládě se několikrát zmínil, že financování výstavby bloku by měl zajisit  ČEZ, což  by bylo asi  nevýhodné pro minoritní akcionáře.

Babiš ovšem na začátku února 2018  uvedl, že vláda ve spolupráci s ministerstvy průmyslu a financí navrhne tým expertů, který bude s vedením ČEZ hovořit právě o návrzích na rozdělení firmy, ve které  stát   drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

K problematice  jaderné elektrárny Dukovany se v rozhovoru pro TV Barrandov vyjádřil i český prezident Miloš Zemna, který dostal otázku ...

Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, řekla, že čeští politici se budou muset co nevidět vypořádat s tlakem Evropské unie na odstavení jaderné elektrárny Dukovany. Jak to budeme řešit?

"Nijak. Pokud elektrárna Dukovany, a totéž se týká Temelína, má před sebou normovanou životnost, která je minimálně o deset let delší, než by si přála Evropská unie pro její uzavření, pak je zapotřebí dodržet tuto normovanou životnost a dohodnout se tak s Evropskou unií. Jak říká teta Kateřina, chtěl bych vidět toho smělce, který by nám v tom zabránil," si s citací z Jirotkova románu Saturnin pomohla v televizním nekonečném seriálu rozhovorů odpovídající hlava státu Miloš Zeman.

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: ps)