Svátek má: Andrea

Byznys

Velikost textu:

Zápis z jednání Fedu se ponese v jestřábím duchu

Zápis z jednání Fedu se ponese v jestřábím duchu

Pozornost trhů se bude dnes upínat k zápisu z lednového zasedání Fedu. Ostře sledovaná bude především inflace a důvěra členů FOMC v dosažení 2% inflačního cíle.

Ilustrační foto
21. února 2018 - 09:45

Únorové indikátory PMI v eurozóně zřejmě mírně zkorigují, i tak ale zůstanou konzistentní s velmi slušným tempem růstu HDP, uvedla Jana Steckerová, analytička Komerční banky..

Indexy PMI v eurozóně zkorigují

V zápisu z posledního zasedání Fedu bude ostře sledovaná především jakákoli zmínka o inflaci. Obavy z rostoucí inflace a tím pádem i rychlejšího utahování měnových podmínek byly důvodem k nedávné vlně výprodejů na amerických trzích. Investoři se obávali, že by Fed mohl v letošním roce zvýšit sazby celkem čtyřikrát, zatímco medián Fedu počítá pouze s trojím zvýšením. Vyšší důvěra členů FOMC, že 2% inflačního cíle bude dosaženo, by mohla být pro trh signálem, že zpřísňování měnových podmínek bude nakonec ještě rychlejší, než s čím trh počítá. Kromě inflačního výhledu bude zřejmě lépe hodnocena i celková ekonomická situace Spojených států.

Vzhledem k nepříznivému počasí se domníváme, že prodeje stávajících nemovitostí ve Spojených státech v lednu o 0,9 % m/m poklesly. Celkově je na nemovitostním trhu ve Spojených státech patrný nedostatek na nabídkové straně, což se pak odráží i v nižších prodejích nemovitostí.


Kompozitní indikátor PMI za celou eurozónu dosáhl v lednu 58,8 bodu, což byla nejvyšší hodnota od roku 2006. Vzhledem k výkyvům na akciových trzích, nejistotě zda se v Německu podaří sestavit novou vládu a tlaku odborů na vyšší mzdy však očekáváme, že v únoru kompozitní PMI zkoriguje na úroveň 58,5 bodu. I tak by ale tento výsledek byl konzistentní s růstem ekonomiky eurozóny v Q1 18 o 0,9 % q/q. Ekonomové SG jsou pesimističtější, když očekávají růst HDP o 0,6 %. I tak by se ale jednalo o velmi slušný výsledek.

Dobrá nálada německých investorů euru nepomohla

Včera zveřejněny německý ZEW index dopadl nakonec o něco lépe, než se čekalo. Alespoň ve složce hodnotící výhled za šest měsíců byli němečtí investoři optimističtější, než s čím počítal trh. Ve srovnání s lednovými výsledky si však index v obou složkách pohoršil. Podepsala se na něm vlna výprodejů na akciových trzích, nejistota spojená s výsledkem vyjednávání o nové vládní koalici i jednání odborářů o růstu mezd. Vyhlídky německé ekonomiky však zůstávají příznivé, což by se mělo odrazit i na vývoji ZEW indexu v následujících měsících.

I přes relativně dobrý ZEW index, euro včera vůči americkému dolaru ztrácelo. Za celý den oslabilo na o 0,4 % na 1,233 USD/EUR.

Regionální měny jako na houpačce

Zatímco v pondělí si regionální měny připisovaly zisky, v úterý se trend otočil a středoevropské měny ztrácely. Nejlépe z úterního obchodování vyšla česká koruna, která oslabila jenom o 0,1 % a posunula se na úroveň 25,33 CZK/EUR. Aktivita však na trhu zůstala minimální.

Z Polska včera přišla série dobrých dat. Velmi dobře si v lednu vedla průmyslová produkce i maloobchodní tržby. Stavební výroba stoupla v meziročním srovnání o neuvěřitelných 34,7 %. Ani to však polskému zlotému nestačilo na to, aby posílil. Naopak během úterní seance 0,4 % ztratil (na úroveň 4,149 PLN/EUR). Důvodem mohly být ceny průmyslových výrobců, které se stále drží poblíž nuly a neslibují zesílení inflačních tlaků v polské ekonomice. Pod 2,5% inflačním cílem se drží i spotřebitelská inflace, čemuž odpovídá i holubičí rétorika polské centrální banky. To by se však mohlo podle našeho názoru změnit již na březnovém zasedání, kdy bude diskutována nová inflační zpráva. První zvýšení úrokových sazeb v Polsku očekáváme letos v červenci. Maďarský forint vůči euru včera oslabil o 0,3 % na 311,9 HUF/EUR.

Dnes bude regionální kalendář prázdný, dodala Jana Steckerová.

(js, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)Kurzy

0.00 
0.00 
0.00 
0.00 
0.00 

Akcie

NWR
0.1
AAA Auto
24
CETV
81.4
CEZ
569
ECM
25.5
ERSTE GROUP BANK
934.8
FORTUNA
194.5
KITD
5.2
KOMERCNI BANKA
902.5
NWR
272
ORCO GROUP
12.4
PFNONWOVENS
894
PHILIP MORRIS CR
14920
O2 C.R.
258
UNIPETROL
384.5
VIG
621.5