Svátek má: Radek

Byznys

Velikost textu:

Zápis z lednového jednání ECB by (v zásadě) neměl přinést nic nového

Zápis z lednového jednání ECB by (v zásadě) neměl přinést nic nového

Zatímco prosincové vyznění jednání ECB bylo nečekaně jestřábí, to lednové by již podle dnes zveřejňovaného zápisu trhy překvapit nemělo. 

Ilustrační foto
22. února 2018 - 09:45

Německý Ifo index zřejmě klesne, i tak ale zůstane vysoko a potvrdí, že vysoká růstová dynamika z konce loňského roku se v Německu drží i v prvních měsících roku letošního, sdělil Jan Vejmělek, hlavní ekonom Komerční banky..

Německý Ifo klesne kvůli obavám z vyšších mzdových nákladů

I důvěra německých průmyslníků vyjádřená indexem Ifo by se v únoru měla snížit stejně jako již publikované indexy PMI či ZEW index. Důvody by měly podobné. Jedná se především o očekávané vyšší mzdové náklady. Svou roli pak sehrává i nejistota ohledně budoucí vlády. Ani půl roku od voleb Německo vládu nemá.

Francouzská důvěra by na rozdíl od té německé měla zůstat stabilní. Francouzská ekonomika ještě dohání silné oživení, kterého jsme byli svědky v posledních měsících. Navíc reformy ve Francii zatím běží podle plánu. Současná vysoká důvěra v ekonomiku je v souladu s růstem HDP v prvním čtvrtletí o 0,5-0,6 % q/q.

Zápis z jednání ECB by neměl přinést nic moc nového. Bankovní rada zůstává rozdělena. Jestřábi v bankovní radě ECB chtějí konec programu odkupu aktiv v ještě letos, zatímco holubice se soustředí na to, aby první zvýšení sazeb nebylo očekáváno příliš brzy po konci programu kvantitativního očekávání.

Evropské PMI zklamaly, euro ztratilo

Společná evropská měna včera vůči americkému dolaru mírně oslabovala, když se kurz posunoval směrem k hodnotě 1,23 USD/EUR. Tato hladina se nakonec ukázala jako úroveň technické podpory, od které se kurz v průběhu včerejší americké seance odrazil. Celkově včerejší oslabování eura bylo důsledkem zveřejnění předběžných únorových PMI na hlavních evropských zemí i eurozóny jako celku. Ukázalo se, že únor byl ve znamení výraznějšího než očekávaného poklesu těchto indikátorů. Nic to ale nemění na faktu, že v historickém pohledu se indexy nacházejí v blízkosti nejvyšších hodnot za poslední dekádu a potvrzují, že eurozóna si svou růstovou dynamiku z konce loňského roku přenesla i do prvních měsíců roku letošního.

Dnes ráno se už kurz nacházel bezpečně pod hladinou 1,23 USD/EUR. Silnějším dolarovým hodnotám pomohlo i zveřejnění zápisu z posledního jednání FOMC. Američtí centrální bankéři souhlasí s tím, že postupné zvyšování úrokových sazeb je vhodné. Případná změna v rychlosti utahování měnové politiky bude záviset na ekonomických vyhlídkách. Někteří členové FOMC se vyjádřili optimističtěji k letošnímu očekávanému růstovému výhledu americké ekonomiky. I nadále předpokládáme letos trojí zvýšení dolových sazeb, to první již na březnovém zasedání FOMC.

Regionální měny měly včera tendenci ztrácet

S mírným oslabováním eura na globálním trhu se včera svezly i středoevropské měny. Nejvýrazněji ztrácel polský zlotý, když během dne odepisoval zhruba půl procenta. Přibližně poloviční ztráty zaznamenal maďarský forint i česká koruna. Její kurz se včera posunul z ranních kotací u 25,33 CZK/EUR o zhruba pět haléřů výše.

I pro dnešek bude platit, že hráči na trhu s korunou a dalšími středoevropskými měnami budou sledovat postavení eura na globálním devizovém trhu. Středoevropský ekonomický kalendář je totiž prázdný. Česká měna by se tak dnes měla udržet v pásmu 25,30-25,40 CZK/EUR,  předpokládá Jan Vejmělek.

(jv, jk, prvnizpravy.cz, foto: arch.)