Svátek má: Robin

Politika

Velikost textu:

Česká armáda v troskách! Na Ukrajinu šly miliardy

Česká armáda v troskách! Na Ukrajinu šly miliardy

Miliardy korun šly do pořízení, provozu a údržby našich tanků, a ty teď míří na Ukrajinu. Přinášíme svědectví a strach, co nám zůstane. Promluvil vojenský expert a zbrojní analytik Jaroslav Štefec. 

Ilustrační foto
28. října 2022 - 09:01

Zpravodajství polské televize ukázalo novou várku české pomoci Ukrajině. Některá tato zjištění vedla k úvahám, zda by ministryně Černochová nechtěla na frontu odeslat českou armádu kompletně, to torzo zde už prý nedává smysl.

Zbrojní analytik a vojenský expert Jaroslav Štefec na záběrech z nádraží v Krakově identifikoval i nedáno modernizované české tanky s britskými motory, izraelskými převodovkami a italským systémem řízení palby. Do jejich modernizace prý byly investovány těžké miliardy.

Na záběrech se objevilo takových tanků šest. Štefec k tomu doplňuje, že modernizovaných tanků bylo asi třicet, provozuschopných z toho na začátku roku bylo asi deset. Většina z toho teď tedy směřuje na východ. Kromě toho viděl na obrázcích polské televize ještě dvě česká vozidla BVP-2 a jednu Tatru 8x8.


„Vzhledem k tomu, že se české vládě už celkem úspěšně podařilo zbavit naši republiku velmi významné části bojeschopné výzbroje, mám pro blonďatou ministryni války nabídku – pošlete na Ukrajinu celý zbytek AČR,“ pokračoval ve své úvaze někdejší ředitel ministerského odboru. Kromě pochvaly od Ukrajinců i Američanů bychom tím významně ušetřili na výdajích za odzbrojená vojska.K zajištění obrany prostoru ČR pak podle něj může být za zlomek ušetřené částky proveden nákup stovek palcátů, okovaných cepů, sudlic a válečných vozů tažených koňmi, tedy zbraní, které se na našem území v minulosti osvědčily. Manipulaci by navíc mohli zvládnout i příslušníci aktivních záloh.

Výčet české vojenské techniky, přesouvané na východ, potvrdil i Štěpán Kotrba, s dodatkem, že třeba darovaná tatra je velmi vzácná. Tanky T72M4, modernizované za 4,5 miliardy, jsou tím nejmodernějším, čím naše tankové vojsko disponuje.

Také jsme psali:

„Tak až naše armáda bude kňučet, že si nemá s čím hrát na vojáčky, lze jim to připomenout,“ reagoval na příspěvek Štefce mediální a politický analytik Štěpán Kotrba.

Velvyslanectví Ukrajiny na konci září děkovalo české vládě za dodávky tanků, vrtulníků a munice a doplnil to citátem Václava Havla „Každé lidské utrpení se týká každé lidské bytosti“.

Kromě toho v Česku stále běží sbírková akce pod heslem Dárek pro Putina. Na tank pro ukrajinskou armádu se v jejím rámci podařilo sesbírat 33 milionů a tank T-72 Avenger pojmenovaný Tomáš už prý byl na východě Ukrajiny nasazen. A kromě toho se do částky vešla i nějaká munice, organizátoři totiž omylem počítali cenu s DPH, zbraně se přitom vyvážejí bez této daně.

Pomáhat je určitě dobrá věc, ale nikdy bychom neměli zapomínat na naše občany, naši zemi. Také by se mohlo stát, že jednou budeme to vše co jsme teď s velkou slávou darovali potřebovat. Problém však bude, že nám zbydou jen oči pro pláč.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: youtube)Souhlasíte s tvrzením premiéra Fialy, že jsme ve válce?

Ano
transparent.gif transparent.gif
29%
Ne
transparent.gif transparent.gif
71%