Svátek má: Martina

Politika

Velikost textu:

„Dopisy z Vídně“, tentokrát z Brna a ve verších….

„Dopisy z Vídně“, tentokrát z Brna a ve verších….

Skvělá Ledecká překvapila nás všechny a zvláště svět fandů zimních sportů svým prvenstvím ve dvou různych disciplínách. Dva různé styly zvládnout není nemožné, ale vždy je to pozoruhodné i zvláštní. Týká se to i literární branže.

Magdalena Markus, naše dopisovatelka z Vídně
15. března 2018 - 09:30

Tentokráte konkrétně Magdaleny Markus, žijící ve Vídni, která píše občas pro čtenáře webu Prvnizpravy.cz  komentáře o tom, co se děje v opravdu blízkém zahraničí. Navázala tak na starou - a v jistém ohledu i slavnou - tradici někdejších českých dopisovatelů českých médií, žijících kdysi v někdejším sídle rakouské monarchie.

V jejích komentářích nejde ale jenom o to, co se aktuálně děje v rakouské politice, ale i o to, jaké souvislosti vyvolávají tyto děje v těch, kteří se o tuto problematiku zajímají zvláště v kontextu s aktuální politikou v Praze. A že je jich dost ! Včetně např. střetů kolem zákazu kouření v restauracích.

Redakce tímto potvrzuje, že všechny tyto komentáře vzbuzují zájem mezi čtenáři tohoto webu velmi slušnou sledovaností. Aby ne. Přece jen jsme kdysi s Rakušáky sdíleli politické i jiné trable.

Dopisy z Vídně: Migranti nám berou naše lidská práva

V tomto státě stále žije i nezanedbatelná česká i slovenská menšina, k níž patří i Magdalena Markus. Ač rodem z někdejšího Prešpurku, kousek na východ za Vídní (který byl  po zániku monarchie přejmenován na Bratislavu a povýšen na hlavní město Slovenska), prožila jako mnozí Slováci a Slovenky normalizační 70. a 80.léta v Praze. Od roku 1986 žije v Rakousku. Po smrti svého manžela se plně věnuje literární činnosti. Stejně jako v mládí, píše vedle komentářů označovaných na Prvnizpravy.cz  jako „Dopisy z Vídně“, také povídky i básně. V současné době pilně pracuje na své autobiografii „…Všechno zlé je k něčemu dobré…“, a to také v češtině.

Z Vídně: Rakouský vícekancléř občas „zakopne“, teď s kuřáky…

Sbírku své slovensky i česky psané poezie vydává v těchto dnech v Brně pod názvem „Modřiny“. Je to o těch modřinách,  které nám uštědřuje život na duši, které ale čas hojí. Píše většinou česky, i když jako pravá Prešpuračka zvládá od mládí němčinu (vedle jiných jazyků). Ve své poezii politiku vynecháva (ta v dnešním dění k poezii neinspiruje).

O tom, že i její básně se vyznačují svým osobitným stylem, je možno se přesvědčit 15. března 2018 od 17.00 v „Galerii  Třináctka“, Brno, Panská 13.


          
V povídání, spojeném s pohoštěním, se dozvíte více o vitalitě, humoru a pozitivním postoji k životu Magdaleny Markus, o tom, jak vnímá svět, do něhož jsme byli vrženi a v němž se snažíme - každý po svém - orientovat.

Kdo je z Prahy a okolí, nemusí vážit kroky do vzdáleného Brna. Může přijít 5. dubna 2018 do Slovenského domu v Praze, Soukenická č. 3, budete vítáni.

Redakce Prvnizpravy.cz gratuluje autorce při príležitosti křtu její sbírky básní a očekává, že i příští komentáře  budou reagovat na současnou rakouskou politiku stejně zajímavě, jako doposud.
 
(rp,vč,prvnizpravy.cz,foto:mm)