Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Doubrava: Mír a budoucnost jsou v rukou idiotů

Doubrava: Mír a budoucnost jsou v rukou idiotů

Ústecký senátor Jaroslav Doubrava letos již neobhajoval svůj dlouholetý senátorský post.

Jaroslav Doubrava, senátor
12. listopadu 2022 - 04:20

„Nešel jsem do dalších voleb, protože se musím věnovat své velmi vážně nemocné manželce, ale také jsem trochu unaven nejen svým věkem, ale hlavně beznadějí, když kolem sebe v senátu vidím tolik hloupých ultrapravicových politických lobbistů. Vyhnat je ze senátu, celkově z parlamentu a z vlády, bohužel může jenom katastrofa. Voliči podlehli jejich humanistickým žvástům, ale k moci se dostaly militantní kreatury,“ hodnotí Doubrava česko – moravský politický dvorek.

Řekl to v rozhovoru s publicistou Františkem Ročkem na téma, proč profesor John Bryson, jenž je profesorem podnikové a ekonomické geografie na Birmingham Business School v Anglii, aspiruje na idiota roku.

Shodli jsme se, že Brysonův článek z 8. listopadu v Asia Times, o kterém jsme si povídali, aspiruje na největší debilitu roku. Zároveň jsme se shodli, že ve americkém Watsonově institutu profesor Lyle J. Goldstein v září 2022 uveřejnil studii, ve které mj. připomíná, že militantní jednání USA, i ve vztahu k Ukrajině, je chybné a nebezpečné. Proč si tím souhlasíte?

Doubrava: Začíná to, co nazýváte karnevalem nebo mejdanem, COP 27 o klimatických problémech. S tím je spojeno rojení slaboduchých článků. Profesor Bryson podle mě exceluje díky tomu, že již v úvodu svého příspěvku vzkázal světovému publiku, že je hloupým propagandistou militantního tandemu USA – Velké Británie.

V úvodu článku napsal: „COP27, která byla zahájena tento týden na Bali, je pokračováním dialogu, který byl zahájen přijetím Pařížské dohody 196 stranami ve francouzském hlavním městě 12. prosince 2015." V anglickém originálu to zní takto: "COP27, which kicked off in Bali this week, continues the dialogue that commenced with the adoption of the Paris Agreement by 196 parties in the French capital on December 12, 2015."

Jak může profesor ekonomické geografie napsat něco tak debilního? Celý svět napojený na počítače se i zcela náhodou dozvěděl, že k setkání COP27 došlo v Egyptě, což je destinace dosti vzdálená od Bali. To pochopí i blbec, ale ne pan profesor. Profesor si ve své hlouposti asi spletl dumání o tom, že se očekává slabá účast hlavních znečišťovatelů v egyptském Šarm aš-Šajchu, což posune geopolitické důležité žvanění až na summit lídrů G20 na Bali plánovaný na 15.–16. listopadu 2022.

Čili je to signál, že intelektuální primitivismus začíná v podceňování faktografických detailů i u profesorů, když jde o propagovaní nějakých politických sloganů?

Doubrava: Ano. Ze senátu to dobře znám z žvástů o Tchaj-Wanu a Ukrajině. Fakta politiky a jejich lobbisty zajímají většinou jen tehdy, pokud se jim hodí k barvě jejich politického toaletního papíru. Profesorův článek měl podpořit lobbistický názor, že válka Ruska s Ukrajinou zdůraznila přílišnou závislost Evropy na ruském plynu a ropě. Válka prý varovala také všechny národy před nebezpečím přílišné závislosti na jedné zemi, pokud jde o základní dodávky. Jenže, jeho kecy jsou zcela obecné. Nebýt nátlaku USA státy EU by odebíraly plyn a ropu z Ruska dál, protože to je ekonomicky výhodné a bezproblémové. Rusové nemají s dodávkami do EU problém. Problém je v hlavě politických euroidiotů.

Souhlasím. K tomu se vyjádřil i ruský šéf Putin na mejdanu v říjnu 2022, kdy Moskva hostila 19. zasedání Valdajského mezinárodního diskusního klubu na téma: "Posthegemonický svět: spravedlnost a bezpečnost pro všechny". K tématu plynu řekl mj., že plynovody byly vyhozeny do povětří, ale nejsou naše, jsou celoevropské. Tam je v Nord Stream 1 zastoupeno pět evropských společností. No a co? Všichni mlčí, jako by to tak mělo být…. Co se děje nyní – návrat k výrobě z uhlí, návrat k topnému oleji? Není to o Rusku. Jsme připraveni dodávat plyn, jsme připraveni dodávat ropu – co odmítáte? Po výbuchu Nord Streams nám zbývá jedno potrubí, funguje to, můžeme čerpat 27,5 miliardy metrů krychlových. Ale oni nechtějí – co s tím máme společného? Pokud nechtějí, tak nechtějí.“

Je to pozoruhodné, protože ruskému vedení nevadilo být ve válce s USA, a tím i s NATO, tedy i s EU, tedy i s blbou českou fialovou vládou, a přitom dodávat těmto státům plyn a ropu. Plyn a ropa Rusku platí válečné výdaje. Občas průtok plynu přiškrtí v rámci nutných oprav, aby se tím cena pěkně zvedla, ale jinak pohoda. Plyn je a bude. Proto militantní blbečkové poškozením Nord Streams 1 a 2 odřízli Rusko od EU, aby ruský plyn už pod baltskou vodou neplaval do Německa. Proto pseudo profesor John Bryson říká nesmysly?

Doubrava: Jistě. Z celého příběhu vyplývá, že dodávky plynu do EU z Ruska jsou hlavně problémem pro USA, protože Rusové s chechtotem, že to je dobrý fór, dodávali plyn hlupákům z EU i nadále, i když poslušně, na příkaz USA, dodávala EU ukrajinským militantům zbraně a zaváděla sankce proti Rusku. V plynu si to brali Rusové zpátky. To bude velmi dobrý fór, až někdo bude psát za 30 let dějiny války USA s Ruskem pomocí ukrajinských domorodců.

Divnoprofesor Bryson v článku plácá, že jedním z neblahých dopadů ruské invaze na Ukrajinu je, že podkope dlouhodobý globální trh s ruskými „petrochemikáliemi“ a urychlí přechod na obnovitelnou energii. Je to typické přání, že se něco stane podle našich představ. Ruské federace překlápí již pár let ropně plynový trh do Asie a s tureckým diktátorem Erdoganem se dohodl, že přes Turecko budou i nadále plyn dodávat do Evropy. Kdo by si to chtěl rozházet s tureckým fašounem Erdoganem? Vždyť mu lízají zadek i šéfové NATO, kde ho stále považují za člena tohoto klubu. Co s těmito argumenty?

Doubrava: Absolutní perlou v propagandistickém článku bylo tvrzení, že Rusko potřebuje rychle diverzifikovat svou ekonomiku a zbavit se přílišné závislosti na příjmech z ropy a zemního plynu. Tento proces diverzifikace je nemožný, dokud budou na Rusko uvaleny sankce.

Jedná se jenom o předzpěv k nějakému kecání na COP27 v Egyptě. Masivní orientace Ruské federace na Asii a v menší míře i na Afriku a latinskou Ameriku obchází sankce. Kromě toho stačí se podívat na mapu, jak obrovská je Ruská federace. Proto i s menší pokulhávající dynamikou je Rusko vlastně jediný sebezásobitel téměř vším potřebným. Proto Rusko lze pouze zbrzdit, ne zastavit. To je pro USA noční můru, když Čína chápe, že dnes je třeba ruské momentální slabosti využít k podpoře, ne k oslabení Ruska.Na egyptském mejdanu zvaném COP27 se ozývá i kvičení, že válka na Ukrajině zvyšuje čmoudíkovou stopu. Zazní tam jistě argumenty jako u profesora, že všechny investice a zdroje, které Moskva vynakládá na válku s Ukrajinou, by mohly být použity na snížení ruských emisí skleníkových plynů a na zvýšení kvality života všech jeho občanů. Tyto investice mohly být také vynaloženy na usnadnění ekonomické diverzifikace Ruska. Poťouchle mě napadá, že se to spíše hodí na USA. Nemyslíte?

Doubrava: Ano, to je dobrý fór. A jistě je spojen se jménem Brown univerzity. Rodina mecenášů Brownových byla zapojena do různých obchodů na Rhode Islandu a získávala bohatství z obchodu s otroky. Aby byla psina ještě větší, část rodiny byla otrokářská, část byla proti této praxi. Ale jako mecenáši se dočkali dneška, protože jejich jméno je spojeno s univerzitou. Brownovské mezinárodní programy jsou organizovány prostřednictvím Watson Institute for International and Public Affairs, což je výzkumné centrum oficiálně zaměřené na spravedlivý a mírový svět prostřednictvím výzkumu, výuky a zapojení veřejnosti. Prostřednictvím Watsonova institutu  spatřila světlo světa řada zajímavých studií jak armáda a administrativa USA rozhazovaly miliardy dolarů zbytečně na zabíjení a šikanování lidí po celém světě. Včetně demytologizace velkého poslání USA v Afghánistánu. A začínají se zabývat i souvislostmi ukrajinského masakrování tamních domorodců ve válce pod sponzorstvím a vedením USA.

Ano, americká univerzita je velkým zdrojem deziluze. Srovnejme, co napsal podivný profesor, že Rusko mohlo mít nejlepší kvalitu života ze všech zemí a diverzifikovanou ekonomiku, ale místo toho bylo rozhodnuto plýtvat zdroji na výrobu zbraní a zapojení se do zbytečných válek, když to samých lze uvést také o USA. Ve Watsonově institutu profesor Lyle J. Goldstein v září 2022 uveřejnil studii, ve které mj. připomíná, že Rusko neohrožuje svět: ruský obranný rozpočet činí méně než 1/10 amerického obranného rozpočtu, pouze 1/5 výdajů NATO (mimo USA) a jen 6% výdajů NATO na obranu dohromady. Ačkoliv americké vojenské výdaje již dávno předčily ruské vojenské výdaje, v éře po atentátnickém 11. září 2001 ještě dramatičtěji eskalovaly nad ruské výdaje. Teroristický útok byl záminkou pro zvyšování militantních výdajů.

Rusko investovalo do armády mnohem méně zdrojů než USA a považuje svou vlastní vojenskou sílu za velmi výrazně zaostávající za USA. To je pohled amerického odborníka, který nemá nic společného s uslintanými nesmysly amerckého, polského nebo českého ministra zahraničí a podobných existencí.

Goldstein si nebral servítky: Západní stratégové mají dlouhou tradici nadměrného nafukování Ruska jako hrozby. Jedním z příkladů je propagace falešné "raketové propasti" se SSSR americkými politiky v prvních desetiletích studené války, která urychlila závody ve zbrojení, které vyústily v nehospodárné a nebezpečné arzenály desítek tisíc jaderných zbraní na obou stranách. Konec citace.

Nemusí to být konec citací, protože Goldstein též upozorňoval, že nejnovější vědecké práce o amerických tendencích k inflaci hrozeb zkoumají příčiny související s psychologickým utvářením vnímání hrozeb, předsudky, a také kulturu "militarizovaného patriotismu ". A upozorňuje na nešvar, že západní stratégové mají dlouhou tradici v přeceňování Ruska jako hrozby.

Doubrava: Souhlasím, Gildstein též upozornil: Během kubánské krize Sovětský svaz jistě podstoupil destabilizující riziko, ale většinou se jednalo o reakci na americké provokace, jako umístění jaderných raket v Turecku, v blízkosti SSSR, a také reakce na pokusy zvrátit výsledky kubánské krize a zavraždit Fidela Castra.

Primitivní propaganda profesora Johna Brysona je vizitkou širšího primitivismu západní protiruské propagandy, včetně české. Je to znepokojivé, protože nevíme, k čemu to povede za půl roku či za rok. Fašizující tendence jsou zřejmé dnes i v cenzurním vyhrožování nějakého vládního Rakušana a podobných hejsků.

Doubrava: Političtí primitivové z USA, EU i současné české vlády sází na to, že lidé nemají čas si ověřovat, zda jim politici nelžou. Na to sází politici doslova ve velkém od doby, kdy začaly vycházet noviny, natož když se objevilo rádio, televize a internet. Mír a budoucnost jsou v rukou propagandy politických idiotů. Říká se tomu dnes u nás na Západě demokracie.


S mejdanem COP27 přímo nesouvisí volební komedie v USA, kdy propagandisté demokratů i republikánů blbli hlavy voličů, aby volili jejich šmouly do kongresu. Výsledky kongresových voleb, které se konaly 8. listopadu, nebyly pro republikány triumfální. Podle předběžných výsledků získají snad těsnou většinu, ale k impeachmentu Bidena, kterou chtěli republikáni rozpoutat, nebudou mít dost síly. Ale mohli by zastavit vyšetřovací štvanici vůči Trumpovi. Ale jinak ke změně v zahraniční politice USA nedojde. Stále budou jednat s Ruskem z pozice síly. Jaký je váš názor?

Doubrava: Z hlediska zahraniční politiky republikáni i demokraté jsou primitivními podporovateli ekonomického neokolonialismu, který dosud od 2.světové války zajišťoval ve velké části světa mocenskou hegemonii USA. Je to v zájmu korporací podporujících obě politické strany. Proto oslabení Ruska pomocí války na Ukrajině má podporu u obou stran.

Pokud se ekonomická situace v USA zhorší, protože hrozí, že tam začne recese, může dojít k  omezení výdajů k podpoře války na Ukrajině. Ale korporace se v USA nevzdají úkolů pro americké politiky – udržet si světovou nadvládu. Budou i nadále utrácet miliardy na "měkkou sílu", na zapojení mladších generací v cizině, čili v zájmových zemích, do své sféry vlivu. Nejedná se jenom o mladé politické blbečky, ale i studenty a dokonce i školáky.

Myslíte třeba nejnovější programy administrativy USA pro Gruzii a Bulharsko?

Doubrava: Ano. Teď například bleskově USA vyčlenily miliony dolarů pro Bulharsko, když tam byl svržen prozápadní premiér. Ihned došlo k rychlému smontování programu k ovlivnění bulharské společnosti. Demokratické země jako USA a konglomerát EU potřebují, aby lidé od mládí drželi hubu a krok.

Ale neplatí to již od starověku?

Doubrava: Platí, ale teprve dnes jsou k tomu velmi efektivní prostředky i bez přímé hrozby násilím, pokud nebudete v zájmu toho, kdo právě vládne, držet hubu a krok. V tom jsme moderní a demokratičtí. Oběti machinaci ani nemusí mít trauma z toho, že jsou manipulovány, protože to bez pokládání znepokojivých „nesystémových“ otázek, nezjistí.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)