Svátek má: Julie

Politika

Velikost textu:

Důvěra v ekonomiku klesla. Fiala to tak zle ale nevidí

Důvěra v ekonomiku klesla. Fiala to tak zle ale nevidí

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci v ČSÚ řekl, že vzhledem ke krizím posledních let se není co divit, že je důvěra v budoucnost oslabená. Zároveň je ale přesvědčen, že Česko má to nejhorší za sebou.

Petr Fiala, premiér ČR
26. září 2023 - 08:03

Důvěra v českou ekonomiku je nejmenší od doby, kdy v zemi vrcholila covidová epidemie. Letos v září klesla na 89,2 bodu, což je o 4,2 bodu méně než v srpnu, uvedl Český statistický úřad. Menší důvěru v hospodářství mají oproti konci prázdnin podnikatelé i spotřebitelé.  Nižší je důvěra i meziročně, loni v září byla na 90,3 bodu.

Premiér Petr Fiala (ODS) na tiskové konferenci v ČSÚ řekl, že vzhledem ke krizím posledních let se není co divit, že je důvěra v budoucnost oslabená. Zároveň je ale přesvědčen, že Česko má to nejhorší za sebou.
 
„Všechna data ukazují, že by se situace měla zlepšit. Ekonomika by v příštím roce měla znovu začít růst. Důvody k optimismu tady nepochybně jsou,“ prohlásil na tiskové konferenci Fiala.

Zatímco mezi spotřebiteli se snížila důvěra v ekonomiku podruhé za sebou, u podnikatelů skončil v září několikaměsíční růst. Indikátor důvěry podnikatelů se ve srovnání se srpnem snížil o 4,5 bodu, hlavně kvůli poklesu důvěry v průmysl o 7,6 bodu.


„Důvodem je především nepříznivá situace v oblasti automotive, kde podnikatelé očekávají podstatné snížení tempa růstu výrobní činnosti, způsobené mimo jiné výpadky v dodavatelských řetězcích,“ vysvětlil vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku klesá
Menší důvěru mají podnikatelé i v obchodě a vybraných službách. Zvýšila se ve stavebnictví, ale pouze o 0,6 bodu.

Důvěra spotřebitelů v ekonomiku se v září snížila oproti srpnu o 2,7 bodu. Stejně jako v srpnu ztráceli podle statistického úřadu důvěru v důsledku poklesu své životní úrovně a obav, že se bude hospodářská situace dál zhoršovat.

Respondentů, kteří očekávají v následujícím roce zhoršení celkové ekonomické situace v Česku, bylo oproti srpnu výrazně více. A to přesto, že se téměř nezměnil počet domácností, které vyhlížejí zhoršení své finanční situace. Rovněž podíl respondentů, kteří se domnívají, že současná doba není vhodná k pořizování velkých nákupů, zůstal přibližně stejný, uvedli statistici.

Ekonomické oživení v nedohlednu 
Analytici považují snížení důvěru v ekonomiku v září za náznak problémů s ekonomickým oživením ve třetím čtvrtletí. 

„Ani v průběhu třetího čtvrtletí se česká ekonomika nevymanila ze stagnace, kde se držela po celou první polovinu roku. Námi očekávané oživení se vstupem do druhé poloviny roku nenastalo,“ uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek.

Psali jsme:

Otázkou podle něj je, zda se oživení neodkládá až na příští rok, kdy začne být jasné, zda se podařilo zkrotit inflaci a jaké budou dopady konsolidačního balíčku.

Hlavní ekonom Banky Creditas Petr Dufek nepovažuje pokles důvěry v ekonomiku za překvapivý. Poukázal, že problém s nedostatečnou poptávkou má celá eurozóna, na kterou je Česko silně navázané.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: repro: ovm čt24)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX