Svátek má: Bohumil

Politika

Velikost textu:

Mynář v nesnázích! Podaří se mu vykoupit ze svých hříchů?

Mynář v nesnázích! Podaří se mu vykoupit ze svých hříchů?

Někdejší kancléř Vratislav Mynář se stále snaží vrátit dotaci ve výši šesti milionů, kterou dostal na dostavbu svého penzionu v Osvětimanech. Ministerstvo pro místní rozvoj však již podruhé jeho žádost odmítlo.

Vratislav Mynář
22. března 2023 - 10:30

Důvod, proč Mynář chce zřejmě vrátit dotaci, je prostý. Mohlo by to pro něj znamenat polehčující okolnost v kauze, v níž je od jara 2021 trestně stíhaný. V této kauze měl také exprezident Miloš Zeman neúspěšně žádat premiéra Petra Fialu (ODS) o spolupodpis abolice.

Premiér svůj podpis odmítl připojit, stejně jako loni. Tehdy ho Zeman podle Deníku N požádal o spolupodpis abolice, která by znemožnila zahájit případná stíhání v kauzách skartace vrbětické zprávy a úniků informací Bezpečnostní informační služby (BIS) na Hrad. Zeman poté uvedl, že Fialu o nic takového nežádal. 

Abolice může buď zastavit trestní stíhání, což by byl případ dotační kauzy, v níž je obviněn Mynář, nebo nařídit, aby se trestní stíhání v určitém případě ani nezahajovalo. 

„Zatímco posledně Hrad žádost o spolupodpis abolice poslal klasickou úřední cestou na úřad vlády, nyní složku premiérovi předal prezident do ruky. Není proto jasné, zda byl tento dokument na Hradě řádně zaevidovaný,“ napsal Deník N. Premiér končícímu prezidentovi znovu nevyhověl a dále tyto informace nekomentoval.


„Pan premiér nikdy nekomentuje obsah uzavřených jednání, a nebude tak činit ani v tomto případě. Obecně lze říci, že pokud by došlo k udělení spolupodpisu premiéra u dokumentu, který toto vyžaduje, veřejnost bychom o tom informovali,“ řekl deníku mluvčí vlády Václav Smolka. 

Mynář na opakované žádosti o vyjádření nereagoval. Fiala žádost odcházejícího prezidenta ve středu projednal v utajeném režimu na vládě s přítomnými ministry, kteří ho v rozhodnutí abolici nepodepsat podpořili.

Mynář je od jara 2021 trestně stíhaný za poškozování finančních zájmů Evropské unie a dotačního podvodu. V případu jde o šestimilionovou dotaci na dostavbu penzionu v Osvětimanech na Uherskohradišťsku, kterou získala Mynářova společnost Clever Management. Podle policie neuvedla v žádosti všechny údaje, a peníze proto získala neoprávněně.

Také jsme psali:

Při první žádosti o vrácení dotace na Ministerstvu pro místní rozvoj nechtěl resort přistoupit na všechny podmínky, které si Clever Management kladl. Například šlo o to, aby se stát nepřihlásil jako poškozený v rámci trestního řízení. Žádost ministerstvo zamítlo, společnost však odeslala žádost znovu. 

„Je pravda, že společnost Clever Management se na začátku března už podruhé obrátila na Ministerstvo pro místní rozvoj s obdobným návrhem,“ řekla Deníku N mluvčí resortu Veronika Hešíková.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: red.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
66%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
17%