Svátek má: Zlata

Politika

Velikost textu:

Pojďme volit ... komunistu, vlasatou šedesátikilovou máničku a zrzku

Pojďme volit ... komunistu, vlasatou šedesátikilovou máničku a zrzku

Poslanec Václav Klaus vyzval k volbě poznámkou "všichni známe kandidáty - komunistu Ondráčka, vlasatou šedesátikilovou máničku a naši zrzavou paní poslankyni Majerovou, takže všichni víme, oč jde, všichni známe kandidáty a pojďme volit a volte zrzku," a způsobil rozruch.

Co lze všechno zaslechnou prostřednictvím těchto mikrofonů
3. března 2018 - 08:20

Co se všechno semlelo poté, Václav Klaus mladší popřál dobré ráno všem a pokračoval v projevu, dokumentuje různost názorů poslanců.

Navíc na programu byl ... Návrh na volbu předsedy stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů. Měl se volit policajt policistů, jak nazvali funci předsedy této komise.

Poslankyně a jedna ze tří kandidátů na funkci předsedy Zuzana Majerová Zahradníková  přiznala, že se těžko navazuje na kolegu Klause a k pirátům poznamenala, že " když máme už jednoho šéfa komise pro kontrolu použití odposlechů, jste měli i dalšího šéfa komise, který vlastně řeší velice podobnou agendu."


Poslanec Jan Bartošek podotkl, že k určité kultuře vyjadřování v Poslanecké sněmovně by bylo vhodné, aby se poslanci "neoslovovali ani kluci, ani vlasaté máničky, že by bylo dobré si zachovávat vzájemný respekt."

Poslanec Pavel Kováčik k tomu  názvosloví ještě dodal .. "Když vám tak vadí mánička, no já si dovolím poznamenat, že mě zase vadí mlátička. Tak všem stejně."

Podle Klause šedesátikilový poslanec Mikuláš Ferjenčík se ohradil ..  "Mně mánička nevadí," ale další diskusi nezastavil.
 


Poslankyně Miroslava Němcová přišla, jak řekla pouze připomenout zákon 198 z roku 1993, který je zákonem o protiprávnosti komunistického režimu a odporu proti němu, v němž se říká, že komunistický režim panující v Československu od 25. února 1948 do 17. listopadu 1989 byl zločinný, nelegitimní a zavrženíhodný.

"A tomuto režimu pan kolega Ondráček sloužil, vědomě, hlásí se k tomu, obhajuje tuto svoji životní etapu a já si myslím, že to je přesně ten důvod, pro který nemůže zastávat funkci, na kterou ho opakovaně KSČM navrhuje. Že ho navrhuje bez ohledu na to, co historicky znamenalo působení těchto složek pro zabití demokracie v tehdejším Československu.  To je prostě jejich setrvalý postoj, který uplatnili ostatně už v tom roce 1993, kdy skupina 41 poslanců, tehdejších poslanců KSČM, se odvolala k Ústavnímu soudu a Ústavní soud zamítl jejich žádost na to, aby tento zákon, který jsem citovala, nebyl platný a nebyl uveden v provoz," bouřila Němcová.

"Pane předsedající, prosím pěkně vyřiďte mé předřečnici paní kolegyni Němcové a ostatně i těm ostatním, co jsou starší než třicet let, čtyřicet let, padesát let: Vy jste snad za toho minulého režimu nikdo nepracovali?  Neplnili úkoly socialistické výstavby například v dolech, Pepo Hájku? (Smích.) Nebo kdekoliv jinde na polích, v nemocnicích, za katedrami, profesoři vážení, anebo třeba také v armádě? Také je tady pár možná armádních důstojníků. Také je tady pár policistů, tedy příslušníků SNB, kteří možná třeba také v té době sloužili jako mladí kluci v pohotovostním pluku Sboru národní bezpečnosti, protože to byla tehdy zásadní podmínka, součást vzdělání, výcviku příslušníka Sboru národní bezpečnosti. A prosím vás, nehrejte tady na čistotu. Nehrejte tady na něco, co je něco jiného, než je řekněme politický boj nebo souboj, který tady teď probíhá. Já jsem nemluvil a nikdo z nás nemluvil o nějakém minulém režimu, co se týká jeho obhajoby a tak podobně. Já jenom říkám, že nikdo z nás, co tady jsme, s výjimkou oněch mladších, o kterých jsem tady mluvil, se nenarodil až v roce 1989. Jestliže jste nepracovali v té době, neživili se řádným způsobem, byli jste příživníky a byli jste také tak trestáni. To také pamatujeme. Škoda, že to dnes možná není," bouřil zase poslanec Pavel Kováčik.

 
Poslanec Jiří Bláha na sebe prozradil, že sloužil lidu prostřednictvím vojenské základní služby, byl  v Pionýru, byl v SSM a své příznání završil, "že všichni pánové, kteří jsou tady dneska, vlastně by mohli být nařčeni ze sexuálního harašení, že osahávali v době, kdy byli v pubertě, své spolužačky.  A jakože mezi námi takových bude hromada. Takže přestaňme se hodnotit, co bylo, a pojďme dělat něco pro ty naše lidi," uzavřel svůj projev za pískání zprava a za potlesku zleva.

Poslanec Josef Hájek byl také úžasný ve svém projevu, který zakončil otázkou ... "A já se chci zeptat prostřednictvím pana předsedajícího: Paní kolegyně Němcová, v době, když jste byla knihovnice, vyřadila jste sovětskou literaturu a veškerou literaturu, která byla spojována s režimem, ze své knihovny? Pokud ano, tak se vám omluvím."

"Já chci jenom, byť jsem si říkala, že to nemá cenu, reagovat na pana poslance Hájka. Chci mu říci, že jsem byla majitelka knihkupectví, což když řeknu slovo majitelka knihkupectví, tak snad vám dojde, že to nemohlo být v době komunismu. To knihkupectví jsem si otevřela v roce 1992 a takový brak a hnus, který představují spisy komunistických pisatelů, jsem tam neměla ani jeden a nikdy bych nic takového neprodávala," konstatovala poslankyně a svého času i knihkupkyně Miroslava Němcová.

A jak skončily tajné volby?

Předsedou stálé komise Poslanecké sněmovny pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů tedy  policajt policistů se stal komunista Zdeněk Ondráček podle těch, kteří jej patrně nevoli, "mlátička". "Šedesátikilová mánička" se do druhého kola nedostala a zrzka nedostala tolik hlasů, aby se stala policajtkou  všech policajtů.

Nejsem jist, koho můžu nazvat kolegou, abych za to nedostal po čuni

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)