Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Roček: Z Hadího ostrova se stal ukrajinský mlýnek na maso

Roček: Z Hadího ostrova se stal ukrajinský mlýnek na maso

Ve zprávách o postupu zvláštní operace ruské armády na Ukrajině se znovu objevila fráze "Hadí ostrov" velký jenom 17 hektarů.

František Roček, publicista
11. května 2022 - 04:20

Před zahájením únorové ruské speciální operace byla na ostrově ukrajinská posádka pohraniční stráže, námořní pěchoty a specialistů protivzdušné  obrany - asi 100 lidí.

24. února se k ostrovu přiblížila loď ruské Černomořské flotily a vyzvala posádku, aby se vzdala. Teprve když rakety Kalibr a dělostřelectvo zasáhly ostrov, jeho obránci se vzdali, a na ostrově se vylodili ruští mariňáci.

Kyjev se pokusil hrát s propagandistickou kartou: Začal šířit fantazii o "odvaze a hrdinství" obránců ostrova. Posádka se údajně skládala pouze ze 13 strážců pohraniční služby Ukrajiny, kteří "padli v nerovné bitvě". A prezidentský komediant Volodymyr Zelenskyj udělil těmto mrtvolám titul hrdinů Ukrajiny. Ale 27. února pohraniční služba Ukrajiny oficiálně oznámila, že 13 "mrtvých" strážců je naživu. Byli mezi 82 ukrajinskými vojáky, kteří se vzdali.

Ukrajinský hadí problém

Na Hadím ostrově zůstala malá ruská posádka a stala se pro ukrajinské vojsko velkým problémem. Posádka blokuje Ukrajincům dodávky zbraní a paliva po moři z Rumunska na Ukrajinu. Lodě s vojenským nákladem nemohly bez povšimnutí proklouznout kolem ostrova.

Kyjevští stratégové plánovali eliminovat ruskou posádku na ostrově a připravili operaci k dobytí ostrova. Velitelství Černomořské flotily nastražilo past na Ukrajince - vytvořilo dojem evakuace ruské posádky z ostrova.

Kyjev to spolknul. O den později vzduch voněl drtivým vítězstvím ukrajinských zbraní – podle kyjevského tisku.  Objevily se zprávy o těžkých ztrátách Rusů. Již vytruboval "grandiózní přesah" a bez dechu hovořil o ztrátách ruské strany. Byly volány působivé údaje o ztrátách pracovní síly a vybavení, i když to byla jenom pohádka.

Podle zástupce Ministerstva obrany Ruska, generálmajora Igora Konašenkova  od 7. května na přímý rozkaz Zelenského ukrajinský generální štáb, s přímou účastí poradců z USA a Velké Británie, plánuje velkou provokaci k obsazení ostrova. V důsledku palby ruské jednotky na ostrově byla ukrajinská bojová taškařice zmařena.

Zde jsou detaily vyprávěné generálem Konašenkovem pro média::
„Během dvou dnů učinil kyjevský režim několik zoufalých pokusů o přistání leteckých a námořních jednotek na ostrově. Ukrajina ztratila 8 letadel a vrtulníků, téměř 30 dronů a 3 lodě s vojenským personálem. Během odražení útoků v oblasti byly ve vzduchu sestřeleny 4 bojové letouny (tři Su-24 a jedno Su-27) a tři vrtulníky  Mi-8 s výsadkem a jeden bitevní vrtulníku Mi-24. Během 2 dnů bylo ve vzduchu sestřeleno 29 ukrajinských dronů, včetně 8 tureckých Bayraktar TB2 (s výzbrojí). Při pokusu o vylodění vojsk v noci 8. května byly zničeny 3 obrněné ukrajinské výsadkové lodě projektu Centaur s vojáky. V důsledku Zelenského bezmyšlenkovité provokace bylo více než 50 ukrajinských vojáků zabito na moři a na pobřeží během vylodění. Na břehu ostrova zůstalo 24 těl mrtvých ukrajinských vojáků.“ Tolik mediální raport generála.

Později ruští vojáci na břehu našli další tři těla ukrajinských vojáků. Jejich mrtvoly připluly k ostrovu z moře.Co bude dál?

Podle vojáků Hadí ostrov zaujímá důležitou operační a taktickou pozici. Ostrov je důležitý, aby černomořská flotila zastavila dodávky zbraní, munice a paliva z Rumunska na Ukrajinu. Nyní je to principiální záležitost. Pomáhá to Rusům blokovat Oděsu a dodávky zbraní kyjevským vojákům.

S pomocí posádky Hadího ostrova Rusové přerušili tučný tok vojenského nákladu z USA a dalších zemí NATO do přístavu v Oděse přes Rumunsko (a Bulharsko, Turecko). Oděský přístav se nestal "zbrojní tepnou" pro ukrajinskou armádu.

Podle ruského ministerstva obrany se může posádka ostrova těšit na delší válečnický mejdan. V úterý 10. května odpoledne v oblasti ostrova byl sestřelen další ukrajinský bezpilotní letoun Bayraktar-TB2 a tudíž za poslední tři dny ztratili Ukrajinci celkem 30 bezpilotních letounů.

Směr Oděsa


Po deratizaci Donbasu od ukrajinských jednotek by ruská armáda měla postupovat na Oděsu. Město bude velmi silně opevněno a bráněno fašizujícími extrémisty z Azovského pluku a několika brigádami ukrajinské armády. Podobně jako v Mariupolu budou civilisté zneužití jako lidské štíty v domech, ze kterých bude vedena palba proti ruským jednotkám.

Od roku 2014 Kyjev záměrně přeměnil Mariupol na silnou opevněnou oblast. Z Mariupolu byla kontrolována všechna území Doněcké oblasti obsazená ozbrojenými silami Ukrajiny. Zde byly vytvořeny zásoby raket, munice a paliva a maziv, potravin pro dlouhodobé boje. Podobnou roli má i Oděsa.

Postup k Oděse bude svízelný, protože ukrajinské jednotky využijí k obraně řadu vodních toků. Výsadek z lodí černomořské flotily bude jenom doplňkovou aktivitou.

Podle vyjádření ruského ministerstva obrany z konce března (generálplukovníka Sergeje Rudského) je schopnost ukrajinské armády vzdorovat za nepříznivých okolností je založena na strachu „z odvetných opatření neonacistů“. Údajně jejich zástupci jsou ve všech vojenských jednotkách. Oporou kyjevského režimu jsou nacionalistické formace jako Azov, Aidar, Pravý sektor a další, které jsou svým způsobem teroristické organizace.

Oděsa byla založena roku 1794 ruskou carevnou Kateřinou II. Velikou na místě dobyté turecké pevnosti Chadžibej po vítězné rusko-turecké válce a porážce Krymského chanátu. Významný ruský přístav dnes na Ukrajině, v oblasti města žije dnes přes 30 % Rusů.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)