Svátek má: Světlana

Politika

Velikost textu:

Snaha jistých kruhů je prezentovat tábor v Letech jako český koncentrák

Snaha jistých kruhů je prezentovat tábor v Letech jako český koncentrák

"Dezinterpretaci historie o „českém“ koncentráku, která je založena na tom, že dozorci v táboře byli Češi a že podléhali protektorátní správě, je třeba zásadně odmítnout," píše ve svém komentáři bývalý kancléř Václava Klause Jiří Weigl.

Jiří Weigl
9. února 2018 - 08:29

Jiří Weigl zveřejnil na webových stránkách Institutu Václava Klause  8. února 2018 svůj komentář, který v ten den vyšel i v deníku Právo a píše se v něm o běsnění různých politických i mediálních kruhů, prapodivných a Bůh ví kým řízených aktivistů, politiků a  jimi řízenými nebo podplacenými médii.  Jiří Weigl komentář nazval  dvěma slovy ...  „Český“ koncentrák"  a ťal do živého.

"Opakující se kontroverze, spory a skandály kolem existence a fungování tábora v Letech u Písku za druhé světové války mají jednu společnou příčinu. Tou je snaha jistých politických a mediálních kruhů prezentovat tento tábor jako „český“ koncentrák, obdobu německých koncentračních a vyhlazovacích táborů, s tím, že zatímco Němci se příkladně k odpovědnosti za holocaust přiznali a důslednou převýchovou se snaží sami sebe změnit, Češi si svou vinu za genocidu vlastních spoluobčanů přiznat nechtějí a někteří opakovaně takovouto interpretaci éry okupace odmítají a zpochybňují. Ty je pak třeba ukřičet, skandalizovat, případně potrestat," míní v komentáři  Jiří Weigl.

"Dezinterpretaci historie o „českém“ koncentráku, která je založena na tom, že dozorci v táboře byli Češi a že podléhali protektorátní správě, je třeba zásadně odmítnout. Hlasatelé české kolektivní viny za holocaust se tváří, jako kdyby nebylo německé okupace, jako kdyby nebyl Heydrich, Lidice, Terezín, Pražské povstání a Osvobození, jako kdyby genocida „podřadných“ etnik nebyla oficiální politikou hitlerovského Německa, které v naší okupované zemi teroristicky vládlo," uvádí Jiří Weigl dál a upozorňuje na to, že  koncetrační tábory byly vyhlazovacími tábory německými bez ohledu na jakém území ležely.

"Snahy o konstruování „českých“ a „polských“ koncentračních táborů jsou nepřijatelným a zavrženíhodným pokusem o symetrizaci viny za válku a holocaust, o její rozmazání rozšířením i na oběti nacistické okupace a slouží zneužíváním této vykonstruované a vnucené kolektivní viny celých národů k pochybným a zavrženíhodným cílům v současnosti," soudí dál bývalý kancléř Václava Klause.

"Falešná představa, že za holocaust odpovídáme tak nějak všichni, že nejen Němci, ale všechny národy se provinily, má za cíl zdiskreditovat jejich národní historii, zničit hrdost současných generací na vlastní minulost, tradice a kulturu, erodovat lásku k vlasti a vlastnímu národu.," píše dál Jiří Weigl. 

"Snahám o rozmazávání a symetrizaci viny za vyvražďování celých etnik nacistickým Německem je třeba se rozhodně postavit!" varuje Jiří  Weigl a upozorňuje na to, že ...  "Polsko přijalo v těchto dnech zákon, který připisování odpovědnosti za genocidu Židů Polákům trestá vězením."

Weigl vyčítá rovněž ministru spravedlnosti Robertovi Pelikánovi, že mu nevadí  symetrizace viny a podle něhož nemáme „poměřovat…, která tragédie byla tragičtější“.


Jiří Weigl  celý jeho komentář najdete zde ...  má jasno:  "Většina lidí ale stále má zdravý rozum a historickou paměť. A ve volbách to umí dát najevo. Ministrům a médiím navzdory," napsal  závěrem.

Stalo se tak jako na potvoru ve stejný den, kdy se  neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer samozvaně určil stínovým českým  prezidentem, jemuž vadí, že se dosud skutečný prezident Miloš Zeman nevyjádřil k výrokům Tomia Okamury, který se před časem rozpovídal k táboru v Letech.

Prvnizpravy.cz na další podporovatele podivných kruhů, které mají za cíl zdiskreditovat českou národní historii, zničit hrdost současných generací na vlastní minulost, tradice a kulturu, erodovat lásku k vlasti a vlastnímu národu upozornily v následujícím článku ...

Vepřín v Letech zbouráme, aby se vědělo, že za války byli Češi svině?

(ps, Institut Václava Klause, Prvnizpravy.cz, foto: ps)