Svátek má: Radek

Politika

Velikost textu:

Všech hlasů při volbách senátorů je méně, než získal prezident Zeman

Všech hlasů při volbách senátorů je méně, než získal prezident Zeman

"Jsem přesvědčen o tom, že role Senátu není politický souboj s hlavou státu. Role Senátu, který má, i když sečteme hlasy všech nás, 81 senátorek a senátorů, v tomto směru výrazně nižší mandát, než má pan prezident volený podruhé v přímé volbě, je jiná," píše senátor Jan Veleba.

Senátor Jan Veleba takto vítal prezident a Miloše Zemana na sjezdu SPO
4. března 2018 - 08:22

"Klub nezávislých senátorů, jemuž jsem měl tu čest předsedat, určitě není o řízení auta a o pobírání materiálních výhod na jeho činnost. V našem případě spíše naopak. Vždyť já sám jsem neměl ani samostatnou kancelář a seděl jsem a sedím v jedné kanceláři s kolegy Doubravou a Homolkou. To jsem chtěl a je mně trapné takto argumentovat, ale to jenom pro upřesnění jednoho neinformovaného místopředsedy Senátu. Náš klub byl velmi čilý a velmi dobře se rozběhl a prezentoval," řekl Jan Veleba na otázku, jak by zhodnotil existenci senátorského klubu, který rezignací Františka Čuby zanikl.


"My jsme se názorově rozešli s politikou současného vedení Senátu a podporovali jsme prezidenta Miloše Zemana. Jsem přesvědčen o tom, že role Senátu není politický souboj s hlavou státu. Role Senátu, který má, i když sečteme hlasy všech nás, 81 senátorek a senátorů, v tomto směru výrazně nižší mandát, než má pan prezident volený podruhé v přímé volbě, je jiná. Těžko se mně kouká na pana předsedu, když na loňské říjnové schůzi hrdě zvedá ruku pro usnesení proti prezidentu republiky.  Za přítomnosti kamer, za podpory většiny médií, před parlamentními volbami – vše proti levicovému prezidentovi… Pokračování před prezidentskými volbami si každý pamatuje. Sečteno a podtrženo, klub nezávislých senátorů byl ostrov, který podporoval prezidenta republiky Miloše Zemana stejně tak, jako to podvakrát udělali voliči. Ten ostrov zmizel, voliči zůstali," uzavřel své vyjádření zveřejněné na stranickém webu  k zaniklému senátorskému klubu jeho předseda Jan Veleba.

(ps, SPO, Prvnizpravy.cz, foto: ps)