Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Bombardováním Jugoslávie začala evropská válka a ta trvá dodnes

Zbořil: Bombardováním Jugoslávie začala evropská válka a ta trvá dodnes

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout v těchto dnech výročí začátku bombardování Jugoslávie a Bělehradu letadly NATO a jejich Spojenců.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
30. března 2022 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Ona někdy historie opravdu tropí hlouposti. Tak jako jsme oznámili zavedení cenzury, nebo takové polotajné zavedení cenzury a pohrůžky Igora Stříže,  tedy bývalého prokurátora z dob totality, navíc ještě s ruským křestním  jménem, na 25.únor tohoto roku, jako kdybychom tím chtěli něco naznačit.

A podobně cesta Joe Bidena do Polska a do Varšavy, která se zřejmě týkala nějakého nového formátu Severoatlantického paktu, vychází  na stejný den, nebo vyšla na stejný den, jako zahájení bombardování Jugoslávie a zejména Bělehradu. Možná, že už si málokdo vůbec pamatuje, že se Bělehrad bombardoval, že byl bombardován téměř sedmdesát pět dní, denně nejméně 10 hodin, že byly zničeny stovky staveb, mostů a vůbec celá infrastruktura. A nevedlo to vlastně stejně k ničemu,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Srbsko chce dnes do Evropy…

„Dneska je Srbsko sice už připravené vstoupit do Evropy, ale je zaujaté proti Spojeným státům a zřejmě si toto datum budou v Srbsku, a nejenom Srbsku, vlastně i v dalších bývalých zemích sjednocené Jugoslávie, která se v těch dnech už dávno rozpadla, tak si budou dlouho pamatovat. Stejně jako „zásluhu“, kterou na tom měla dnes nebohá Madeleine Albrightová. Ta se dokonce chválila svou účastí na řešení problému Balkánu, který kdysi dovedl jako téma na americké univerzity její otec Josef Korbel jako znalec Jugoslávie a Srbska.  Ten uvedl toto balkánské téma, které se ve Spojených státech nepěstovalo,  a předal  svoje dědictví své dceři, která pak způsobila škody, které ji málokdo zapomene. 2800 mrtvých civilistů není málo, přes tisíc vojáků a hlavně ta hrůza mnohahodinového každodenního bombardování tehdy kvetoucího „bílého“ města Bělehrad,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

A trvající evropská válka…

„Málokdo, kdo dneska chodí a sleduje události na televizních obrazovkách, chodí na demonstrace, které se organizují proti ruskému bombardování nebo ruskému útoku na cíle na Ukrajině, tak si sotva uvědomí, že  problém se zase vlastně jen opakuje. Zase je tady smyšlený důvod, jednou je to  použití jedovatých plynů jako bojových látek jako  v Iráku, podobně označení někoho za totalitního nebo diktátorského vůdce, jako kdysi ve Vietnamu a nebo na Kubě. Prostě odůvodnění vojenské akce bylo tehdy v tom roce 1999 tak nepravděpodobné, že to varuje dopouštět se podobných nedorozumění i v dnešní době.

Známá fotografie z podpisu smlouvy o vstupu České republiky do Severoatlantického paktu, kde se objímají a líbají někteří významní politici, prezident, předseda vlády i ministr zahraničních věcí, který znal tehdy už jako generační vrstevník Madeleine Albrightovou z Anglie, z válečné Anglie, tak jsou charakteristické. Tito lidé vlastně nevěděli, že v Jugoslávii začíná další velká evropská válka, která se zvětšuje a jejímiž svědky jsme v těchto dnech. A je to válka, s kterou budou mít politici nejenom v Evropě ale i v mimoevropských zemích ještě velké starosti,  aby se nezměnila ve válku ne snad třetí světovou, ale ve válku, která postihne morálně i materiálně spoustu zemí daleko a daleko za horizontem evropského kontinentu. Nebo chcete-li - nejenom kontinentu, ale jak ti neevropané často říkají - evropského poloostrova,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)