Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Budou se učit česky a nebo my ukrajinsky a rusky?

Zbořil: Budou se učit česky a nebo my ukrajinsky a rusky?

<< VIDEO >> Jsme svědky exodu, pohybu lidí z východu na západ, vypadá to, že je to způsobeno hlavně válkou, ale exodus už tady byl dávno před válkou.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
2. dubna 2022 - 03:20

Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Máte pravdu, na to kdysi upozorňoval i Boris Jelcin, blahé paměti, který tvrdil, že Rusko je hrází proti migrantům z východu,  a že když se nebude s Ruskem nebo s státy postsovětských republik zacházet ohleduplně, tak ta hráz se může protrhnout. Potom může být příchod lidí z různých částí bývalého Sovětského svazu a ze střední Asie nekontrolovatelný.

Teď se zdá,  a nebo si to myslíme, že lidé, kteří odcházejí z Ukrajiny do střední a západní Evropy, ale také do severovýchodní Evropy, že utíkají jenom před válkou. Ale  měli bychom si také uvědomit, že možná jsou mezi nimi i lidé, kteří utíkají před Ukrajinou. Zpráva České televize, že na francouzské Riviéře se objevuje značný počet migrantů, kteří prchají z Ukrajiny, nebo se vydávají za prchající z Ukrajiny, po určitou dobu narůstal. A starosta města Nice musel žádat prezidenta Macrona o zákrok. Podle stejné informace z České televize v posledních dnech se příliv utečenců zmenšuje, ale stále trvá,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Kolik utečenců tady vlastně zůstává….

„Stejně tak, jako se tady u nás moc nepíše o tom, že  příchod lidí ze Slovenska do České republiky a z České republiky pokračuje dál  do Spolkové republiky Německo. Podobně jako jiní lidé, a jejich podstatně víc,  procházejí Polskem a pokračují dál.  Chtějí někam dál na západ a mnozí z nich ještě dál než jenom do západní Evropy. Jejich počet prý nám není přesně známý. Řekl bych, že by se tím měly zabývat vrcholné instituce, které dohlížejí nad informacemi a dezinformacemi, a přemýšlet, zda se neodehrává nějaká zvláštní informační válka.

Samozřejmě, informační válka je vždycky nezbytným průvodním jevem jakéhokoliv sociálního napětí a vojenských konfliktů, ale v tomto případě se už jedná o miliony lidí. Poláci hlásí dva a půl milionu oficiálně přijatých Ukrajinců. Kdo by se dnes nevydával za Ukrajince, když je to tak snadné získat certifikát na to, že jsem běženec z východu na západ a zároveň projít Polskem a dostat se do Schengenu. Něco podobného se odehrává u nás jenom v menším počtu, ale nezapomeňme na to, kolik lidí odcházelo z Ukrajiny ještě před válkou, kolik jich utíká dnes a kolik jich bude pokračovat, i kdyby se poměry uklidnily. Ty ženy a děti, kteří jsou dne v té ještě naší Evropě, budou usilovat o spojení svých rodin. Já předpokládám, že nemalá část dnešních uprchlíků z Ukrajiny zde zůstane a naopak přitáhne za sebou v rámci humánního sjednocování rodin své příbuzné, kteří dneska ještě bojují ještě v konfliktech na východě Ukrajiny,  na jihu Ukrajiny, v zemi víc než devětkrát větší než je ČR,“ pokračuje Zdeněk Zbořil..

A jak dlouho tady chtějí být….

„Takže zamyšlení nad tím,  kdo  vlastně přichází a jak dlouho tady chce zůstat,  nebo jak se chce integrovat do společnosti,  naučit se polsky, česky, slovensky a nebo naopak nás naučit rusky a ukrajinsky, to je také hodné pozornosti. Třeba vlády nebo těch organizací, které pomáhají s integrací běženců do jiného než ukrajinského sociálního prostředí,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)