Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Čína má větší potenciál než naše arogantní euro-americká kultura

Zbořil: Čína má větší potenciál než naše arogantní euro-americká kultura

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli tak trochu připomenout čínské dějiny, na které se díváme jenom z pohledu 20. nebo 21.století.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
20. dubna 2022 - 03:20

 Můžete nám něco připomenout pane Zbořile?

„To je krásná otázka, protože opravdu my se zabýváme čínskými dějinami velmi útržkovitě a příležitostně. Vynadat Čínské lidové republice s odkazem na čínskou kulturu patří dneska k dobrému tónu lidí, kteří vystupují ve veřejném prostoru jako autority a nedbají toho, že to je země, kterou navštěvují stovky lidí z České republiky, ale i tisíce lidí z Evropy, kteří tam nachází velkou minulost čínské kultury bez ohledu na to jestli obdivuji Čínskou republiku na Tchaj-wanu nebo Čínskou republikou na kontinentu a čínskou kulturu v jejich okolí,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Čínské dějiny v kostce…

„Před několika dny, tuším, že Česká televize dvojka, vysílala film, který byl věnován čínské historii v době před vznikem komunistické takzvané rudé dynastie, jak říkají sami Číňané, počínaje revolucí Mao ce-tunga a dalším vývojem až do současnosti. Byla to produkce evropského konsorcia Art, ,  v podstatě francouzsko-německá produkce, která mimořádně kultivovaným, to neznamená že úplně věrohodným způsobem, ukazovala čínské dějiny v jejich velikosti od posledního archeologického nálezu z roku 1974,  té terakotové skupiny císařských vojáků, který je opravdu jedním z divů světa.

Ale přes všechny ostatní dynastie a úspěchy kulturní, myšlenkové, myslím tím i hodnotový vývoj, který zesměšňujeme a který považujeme za méněcenný vůči naší kruté a krvavé civilizaci euroamerické, ale i  období čínského novověku, středověku (z našeho hlediska tak pojmenovaného), které vrcholí tím, jak Číňané říkají, „stoletím ponížení“ , kterým pojmenovávají  dobu 19. století, kdy Čína byla objektem exploatace nejdříve francouzsko-britské, později německé a nakonec americké, a vedlo to k různým válkám a zničení významných částí,   rozkradení významných artefaktů, a  projevů čínské kultury.

Snad by stálo za to doporučit lidem, aby se více dívali na obrazová zpravodajství z Číny,  staré i nové, a uvědomili si, že  tato země má větší potenciál existence budoucnosti než  naše arogantní euro-americká kultura a civilizace,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz, foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX