Svátek má: Ivo

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Ti co uvalili sankce, si možná neuvědomili jejich zpětný dopad

Zbořil: Ti co uvalili sankce, si možná neuvědomili jejich zpětný dopad

<< VIDEO >> Možná bychom si mohli vysvětlit co slovo sankce znamená, jaký dopad mohou mít na nás, na obyčejné lidi, když budeme zavírat firmy. Nejde přece jenom o plyn a ropu.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
26. března 2022 - 03:20

Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Ono se nejedná jenom o obyčejné lidi,  ale dost často jde i o ty neobyčejné, ty bohaté a nejbohatší. Jenom si to někteří neuvědomují a nechápou plný význam toho pojmu, který se dnes znovu zavádí. Sankce mohou mít důvody morální, což v této době převládá, protože víme o jediném nepříteli a jediném původci všeho zla, který je tam někde na východě. Takže se proti němu můžeme bouřit, připichovat si fangličky na sako a volat Sláva Ukrajině. Ale pak jsou tady ještě ty materiální, které se nás také vlastně ještě příliš nedotýkají. Zatím jen víme, že rostou ceny ropy a elektrické energie nebo produktů elektráren, že rostou ceny plynu  Ale na té nejnižší úrovni to stále ještě není tak tragické. Ale velké firmy o tom už ví víc,  už v podstatě ze dne na den, nebo z měsíce na měsíc se obávají toho, co se dovědí o nových restrikcích neboli omezeních, které jim mohou způsobit  kolaps.

Takže,  dokud ten důsledek restrikcí nebudou mít lidé každý den na svém stole, ráno, v poledne a večer, tak pořád to bude ještě taková hra na utrpení a úspěch, na zlé a dobré. A málokdo si bude uvědomovat, že ti zlí a dobří na tom mohou být stejně,“  říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

A konkrétně…

„Kdybychom si vzali za příklad nějaké konkrétní situace, ke kterým dochází, tak uvidíme, jak to vlastně je,  nebo se nám snad daří porozumět tomu, jak to vlastně vypadá.
 
 Já bych chtěl upozornit na ten nejnovější politický hit, a to že česká vláda bude jednat o sankcích pro firmu Strabag. Ta je údajně napojená na jednoho z blízkých přátel nebo snad i spolupracovníků Vladimíra Putina a  ale je současně firmou, která zajišťuje na našem území velké objemy veřejně prospěšných staveb, podílela se na dálnici D1, která je důležitou spojnicí na východ, do dnes vojenských oblastí. Ale také na dalších a dalších projektech, např. pražském metru a dalších stavbách, které považujeme za důležité pro každodenní život. Dokud se Strabag  nezhroutí,  a to, že bude odvádět menší objem příspěvku na daních do státního rozpočtu nikoho nebude zajímat. Bude to pro nás jen velká firma, která je  daleko a „tak nějak“ si myslíme, že jí zachrání firmy, které jsou mimo území České republiky. Třeba v sousedním Rakousku, ale politicky se nám vzdalujícího.

Druhým podobným příkladem je Sberbank. Ten už je konkrétnější a tam těch zhruba 80 regionálních střadatelů, kteří měli své peníze u tohoto ruského finančního ústavu,  budou asi ztraceny. Poslední zpráva je, že náhrady se budou týkat jenom do výše dva a půl milionu Kč, které se budou vracet do regionálních nebo obecních rozpočtů. Ale málo platné,  tyto peníze vypadají jako ztracené. Avšak a opět,  dokud se nebudou blížit volby a dokud nebudeme mít už v těch postižených obcích zastavené veřejně prospěšné stavby, opravy obecního majetku, tak to zase ještě přímo nedolehne na malé střadatele, na ty malé podvedené střadatele, ale bude to otázka je několika měsíců, možná i týdnů. Avšak o tom, kdo je podvedl se už budeme muset začít možná i veřejně bavit.

Třetí příklad je také zajímavý a vlastně typický,  ačkoliv je nepatrný ve srovnání s těmi velkými objemy peněz,  které budou někde uloženy, někde „odstaveny“ nebo „zadrženy“. Tak jako v případě Dolních Břežan, kde původně navržený ministr obchodu a průmyslu za STAN byl shledán,  řekněme,  nečistým, protože působil, on nebo členové jeho rodiny, ve firmě, která byla založena prostřednictvím tajemných  kyperských organizací. Dohledána byla jenom dvě ruská jména osob, které se toho majetku nebo té účasti zbavili už před lety, ale kdo ví,  kdo za tou neprůhlednou účastí byl,  je  a mohl by být. Asi to nebyl Vladimír Putin, ale redaktoři ČT by to mohli „vyinvestigovat.

Toto už doléhá na konkrétní vlastníky nebo na konkrétní finanční účast na nějakém projektu v okolí Prahy a na pana předpokládaného ministra s trochu staroslověnský jménem Věslava Michalika už to dolehlo. Tím ministrem není a nebude.  Možná se pokusí o nějaký politický návrat, ale v každém případě sankce, které jsou uvrženy na ruské plutokraty Evropskou unií, se mohou dotknout konkrétní obce ve středních Čechách,“  připomíná Zdeněk Zbořil.

A něco z kultury…

„JJe tady také ta pozoruhodná až žertovná příhoda se zákazem opery Střevíčky skladatele nebo autora (Petra Iljiče Čajkovského), který byl původem Rus Čajkovského). Ačkoli žil a komponoval často za hranicemi Ruska, v dnes eurounijní Itálii,  stáhnul ji norský šéf opery Národního divadla v Praze z repertoáru (Norslko dnes není členem EU, „jen“ zasedá v NATO).  Zrušil premiéru jen proto, že se domnívá, že v této době není vhodné dávat kus, jehož libreto má původ v textu napsaného sice Rusem v ruštině ale Rusem, který se považoval za Ukrajince a neuměl v 19. století mezi tím rozlišovat. Tato sankce se už nedotýká ani tak Ruska,  ale jenom konkrétních českých diváků a českých návštěvníků Národního divadla. V „Rusku“ možná tohoto „Nora“ ani neznají ale mohli by si ho splést s Vidkunem Quislingem.

Takže ty naše sankce mají několik úrovní, které si možná ti,  co rozhodovali nejenom na úrovni Evropské komisi,  ale také na úrovni těch summitů nejposvěcenějších hlav Evropské unie neuvědomili.  Zpětný náraz sankcí může být pro některé z nás, ať už jsme malí střadatelé nebo velkoobchodníci a nebo velkopodnikatelé, může být už dnes skoro zničující,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)