Svátek má: Ivo

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Z pohledu mocností je naše republika bezvýznamná

Zbořil: Z pohledu mocností je naše republika bezvýznamná

<< VIDEO >> V poslední době se neustále zaobíráme Ukrajinou, Evropou ale zapomínáme na další velké země v Asii, jako je Čína, Indie a v neposlední řadě Rusko.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
16. dubna 2022 - 03:20

 Co nám k tomu můžete říct pane Zbořile?

„Asi je to věčný osud českého národa nebo lidí ve střední Evropě, že někdy se domnívají, že jsou středem světového dění a nebo zase naopak, že jsou oběťmi zvůle velmocí. A to obvykle se zabývají jenom svými bezprostředními sousedy, ať už je to Německo, bylo to Rakousko a Velké Uhry a nebo už trošku vzdálenější Rusko. On je ten svět  skutečně větší než Česká republika, Slovenská republikanebo dokonce Ukrajina,  a to i v dnešní době, kdy události v této části východní Evropy jsou podávány až příliš temperamentně, dennodenně od rána do večera,“ říká Zdeněk Zbořil v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Naše vztahy s těmito zeměmi…

„Někdo vypočítal, že 85% zpravodajství České televize v hlavní vysílací relaci se týká Ukrajiny a 15% ostatního světa. Domnívám se, že je skoro nebezpečné takto uvažovat, že přeci jenom svět se nebude řídit jenom podle toho, kdo chce na území České republiky vybudovat jakoukoliv základnu, ale bude se zajímat o to jak se chovají Indie, Čína a Ruská federace, které jsou všechny tři velmi rozdílné z hlediska ekonomického,  demografického, z hlediska právního systému a mají velmi odlišné, ale ne příliš se měnící,  hranice. Přitom nás  nezajímá to, co se v těchto zemích děje, ačkoliv byly s Českem,  s Českou republikou, Československem,  a dokonce i v období před vznikem samostatného státu,  propojené určitými kulturními a politickými událostmi.

Nemusíme je připomínat všechny. Snaf jen to, že Indira Gándhí navštívila se svým otcem Džaváharlálem Néhrú Československo ve dnech Mnichova, kde je zaujala  britská politika vůči „neznámé zemi někde ve střední Evropě“. Na pozvání Tomáše Garrigua Masaryka navštívil Prahu Rabíndranáth Thákur,  velký básník a myslitel, který má dodnes ještě pojmenovanou ulici v Praze 6 Dejvicích. Doufejme, že jí pan starosta nepřejmenuje. A samozřejmě i čínsko-české, čínsko-československé vztahy měly nejenom politickou, ale také kulturní úroveň. O těch rusko-českých vůbec nemluvím, ty jsou zafixované historii tak, že je nemůže změnit ani současná honba na etnické Rusy nebo nápady některých evropských komisařů, kteří předpokládají, že se Rusko může obyvatelům České republiky zakázat,“ připomíná Zdeněk Zbořil.

Naše bezvýznamnost…

„Co mně připadá velmi důležité a nesouvisí jenom s Českou republikou. Ty tři země mají skutečně odlišný politický systém. Možná, že by Evropa nebo Evropská unie,  nebo lidé v Evropské unii, mohli uvažovat také o tom, jestli se těmto zemím nepodařilo vyřešit povahu multikulturního, multináboženského, multipolitického systému lépe než nám,  a zda ten rozdílný politický systém v Indii, v Čínské lidové republice a v Ruské federaci by nestál za to jej alespoň studovat na komparativní úrovni.

To poslední na co bych chtěl v této souvislosti upozornit je samozřejmě potencionální spolupráce těchto tří velkých celků, která může být přátelská stejně jako nepřátelská, ale rozhodně se bude vyvíjet nezávisle na našich přáních a na přáních států sdružených v Evropské unii nebo v Severoatlantickém paktu. To jsou tak velké entity politické a kulturní,  že bychom jim měli věnovat větší pozornost než jenom těch několik nadávek, které se čas od času objevují v českém politickém prostředí, nebo i kulturním prostředí, a jsou z hlediska  velikosti těchto světů zcela bezvýznamné,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.
 


(rp,prvnizpravy.cz, foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX