Svátek má: Johana

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Ne každému se měří a soudí stejně...

Zdeněk Zbořil: Ne každému se měří a soudí stejně...

Soustředíme-li se na událostí minulého týdne, budeme mít dojem, že naše republika, její různorodí reprezentanti, mediální přeborníci, ale i my zapomenutí občané, jsme nuceni snímat všechny hříchy současného světa, uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil. 

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
19. května 2018 - 03:20

Hlavním hříchem je zapomínání na  to, že hned v úvodu Listiny základních práv a svobod uznáváme neporušitelnost  přirozených práv člověka, práv občana a  svrchovanost zákona. K tomu ještě dodáváme, že také navazujeme na „obecně sdílené hodnoty lidství“. Opakovaně jsme už skoro třicet let poučováni, že tato práva a svobody jsou nedělitelné, ačkoli všichni kdo chtějí vědět vědí, že to není pravda,  a že ne každému se měří a soudí stejně...

A co vy na to pane Zbořile?

Týden začal přesunem americké ambasády a protesty v Gaze...
"Konflikty protestujících na hranici mezi Palestinci a ozbrojenými občany  Státu Izrael nás  zajímají jen jako masakr pro svůj počet zabitých a zraněných (dnes už více než 60 a přes 2.000), ale dohadujme se také o právech  prvních nebo druhých. Snad jen z opatrnosti se neptáme,  zda americký prezident  rozhodl správně, když přestěhoval ZÚ USA do Jeruzaléma, a zda český prezident také nemá odpovědnost za obětované politickým zájmům. Nemusí se nám líbit dnes už tradičně vůči Státu Izrael nepřátelský postoj EU, ale jakkoli budeme mít pochopení pro bezpečnost židovského státu, přece jen bychom se měli zamyslet, jak to my, a nikoli americký prezident, s těmi právy a svobodami vlastně myslíme," říká v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

A co Skripal a novičok, dvojitý agent opustil zdravý nemocnici v Salisbury nebo to snad byly Lourdy?
"Také britsko-ruský spor o jejich společného agenta nabývá stále absurdnějších podob. Včetně konečně té, že právě  byla publikována snad pravdivá zpráva, že agent Skipal zázračně oživl a je někde v zemi Jamese Bonda a Williama Shakespeara ukryt za neproniknutelnými zdmi ochranné vazby nebo poctivého anglického vězení. Hned tři naši vládní představitelé cítili potřebu připojit se k podivným tvrzením britské premiérky a jejího MZV a zapomněli se zeptat, třeba jen v Respektu, zda pan Skripal byl v ČR na návštěvě jen jednou, anebo patnáctkrát, a zda čeští zpravodajci ho v GB navštívili v podobném počtu. Anebo dokonce, zda ho neangažovali jako triple-agenta. Národ se alespoň baví,  Starostové, ku své škodě,  chtějí žalovat prezidenta pro velezradu, ale asi to jen odnese nějaký generál nebo vysoký policejní úředník: My,  neznalí velké politiky,  si myslíme, že práva a svobody zase jednou dostaly na frak," přibližuje těžký život agenta v rozhovoru Zdeněk Zbořil.

A co teprve peripetie kolem sestavování české vlády?
Sestavování vlády ČR probíhá v temném zákulisí a my, kteří se neumíme plížit politickým příšeřím jen víme, že jde o něco jiného než o obhajobu zájmů občanů. Zda je pan Hamáček členem nebo vyučencem ASPENu,   zda se dohodli nebo nedohodli  pánové Bakala, Babiš, nebo zda prezident má nějaké jiné „benešovské řešení, dává   tvorbě české koaliční vlády také jakýsi mezinárodní rozměr. Přitom ale nevíme, zda se na té mezinárodní netransparentní úrovni někdo nějak na toto téma přeřekne. Zatím je jen jisté, že zase ta práva a svobody budou symbolizovat jen lavičky a kaple na Havlově letišti v Praze," okomentoval Zdeněk Zbořil.

V Malajsii mají nového premiéra...
"Doufejme,  že nás neohromí  skutečnost, že Mahathir bin Mohamad byl ve svých devadesáti dvou letech zvolen premiérem Malajsie a zřejmě se přimluvil u jednoho z panovníků federace za propuštění z vězení svého kdysi oponenta, nyní spojence, Anwara Ibrahima. Ten byl v roce 2015 odsouzen za homosexualitu a dostalo se mu zastání světové veřejnosti.  Také v ČR se o tom psalo jako o porušování práv a svobod a vzhledem k internacionálnímu zájmu některých našich neziskových organizací to možná i my a dnes dokážeme nějakým grantem náležitě ocenit," vysvětluje Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)