Svátek má: Johana

Regiony

Velikost textu:

Bílovec se chystá na rekonstrukci azylového domu i zámecké fasády

Bílovec se chystá na rekonstrukci azylového domu i zámecké fasády

Bílovec se chystá na investiční akce, jejichž celková hodnota představuje – společně s dotacemi – zhruba 120 milionů korun.

Kašna
14. dubna 2018 - 12:00

Kromě jiného tu letos vznikne nové moderní bydlení pro pracující rodiny s nízkými příjmy, bude provedena další etapa opravy zámku, zrenovována kašna na náměstí, zrekonstruován objekt Besedy a z rozpočtu města je vyčleněno 8 milionů korun na opravu chodníků. Uvedla pro Moravskoslezskénovinky.cz Mgr.Šárka Seidlerová, tisková mluvčí města Bílovce.

Rozsáhlá rekonstrukce v hodnotě zhruba 6 milionů korun například čeká ulici 1. máje.

„Tato investice je v plánu už od roku 2010. Jsme rádi, že se ji letos konečně podaří zrealizovat a občané se konečně dočkají důstojného přístupu ke svým domovům," konstatuje místostarostka Sylva Kováčiková.

Kostel sv. Jana Křtitele v Kroměříži byl postaven na místě sídla johanitů


„Kromě toho v současné době čekáme na schválení dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury na rekonstrukci chodníků. Pokud budeme úspěšní, můžeme získat až 85 procent z celkových nákladů ve výši 5 milionů korun na jejich bezbariérovou úpravu," vysvětluje místostarostka, podle jejíchž slov bude souběžně opravena komunikace v ulici Čs. armády, a to v úseku od Komenského ulice směrem k centru města. Tuto investiční akci finančně podpořil Moravskoslezský kraj částkou 1,75 milionu korun.

„Stavba navazuje na rekonstrukci autobusového nádraží, na kterém se už intenzivně pracuje a hotovo by mělo být na podzim letošního roku,“ dodává a zmiňuje i plánovanou rekonstrukci městských schodů a přípravu expozice historie města v podzemí zámku. „Na realizaci tohoto záměru již byla podána žádost o dotaci z programu Česko-slovenské spolupráce společně s obcí Veličnou a za podpory památkových ústavů obou států,“ upřesňuje Sylva Kováčiková.

Obyvatelé Bílovce jsou nadšeni z nově zřízeného Senior taxi

Tím však výčet letošních investičních akcí v Bílovci zdaleka nekončí… „Právě připravujeme rekonstrukci azylového domu v Opavské ulici. Díky investici ve výši 7 milionů korun, z toho 90 procent tvoří státní dotace na podporu sociálního bydlení, zde ještě letos vznikne šest samostatných moderních bytů. Cílovou skupinou jsou rodiny, v nichž alespoň jeden z manželů pracuje, ale celkově v příjmech nepřekročí polovinu průměrné mzdy ve státě," říká starosta města Pavel Mrva. „Zároveň žádáme o dotaci na opravu Kamenáče, kde v současné době žijí občané, kteří řeší svůj aktuální bytový problém, a rovněž dosahují velmi nízkých příjmů nebo jsou vedeni na Úřadu práce ČR." 

Někdo asi zapláče. Hasiči likvidovali požár tří rekreačních chatek v Hlučíně

Mezi letošní akce patří i restaurování památníku Vincenta Havla na Slezském náměstí, včetně obnovy vodního prvku v kašně.

„Z dotace z Ministerstva kultury ČR jsme získali téměř 2 miliony korun nejen na tento projekt, ale i na dokončení východní a jihozápadní fasády zámku," pokračuje starosta s tím, že investovat se bude také do osvětlení v památkové zóně. „Zhruba milion korun by měl přispět ke zlepšení bezpečnosti v této části města a také ke snížení nákladů na energii," doplňuje s tím, že velkou pozornost město letos věnuje také objektu Besedy. Tady půjde o novou fasádu a opravu interiéru v hodnotě 5 milionů korun. Podle Pavla Mrvy má Bílovec připraveno mnohem více projektů, jejichž objem však přesahuje možnosti rozpočtu města i personální kapacitu úřadu. Velký zásobník investičních akcí je tedy nachystán i pro následující období.


(jv,moravskoslezskenovinky.cz,foto:JiříVelký)