Svátek má: Evžénie

Regiony

Velikost textu:

Centrum TOTEM vyřešilo za rok pandemie přes osm tisíc požadavků

Centrum TOTEM vyřešilo za rok pandemie přes osm tisíc požadavků

Za rok pandemie koronaviru vyřešil TOTEM přes osm tisíc požadavků, registruje seniory na očkování proti covid-19, poskytuje psychologickou podporu i zařizuje nákupy.

Primátor Martin Baxa v centru TOTEM
6. dubna 2021 - 19:30

Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM spustilo v loňském roce 17. března Kontaktní centrum pro osoby v nouzi, kde senioři, rodiče samoživitelé a lidé v krizové situaci našli pomoc. Dobrovolníci centra těmto občanům zajistili nákup, vyzvedli léky i vyvenčili pejska. Letos 18. ledna navíc TOTEM spustil linku, na které nejstarší občané krajské metropole i celého kraje mohou žádat o pomoc s registrací na očkování proti covid-19.

TOTEM je pro plzeňské seniory důvěrnou linkou, proto se na jeho operátory často obrací kvůli psychologické podpoře či jen z důvodu popovídání. Za rok pandemie koronaviru v České republice odbavilo centrum TOTEM přes 8500 požadavků. Ve středu 31. března navštívil centrum TOTEM primátor Plzně Martin Baxa a poděkoval zaměstnancům za jejich obětavou práci.

„Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM je od prvních dní pandemie koronaviru v České republice, tedy od března loňského roku, zcela stěžejním partnerem pro město Plzeň. Centrum od prvních dní poskytuje především pomoc pro naše nejstarší spoluobčany, a to díky svým dobrovolníkům, kteří vyřizují nákupy potravin, léků seniorům, ale fungují také jako psychická podpora pro konkrétní seniory. Od letošního ledna navíc pomáhají seniorům s registrací na očkování proti covid-19,“ uvedl primátor města Martin Baxa a doplnil: „Za město Plzeň děkuji paní ředitelce Vlastě Faiferlíkové a jejímu týmu, který odvádí perfektní a velmi náročnou práci. Velkou zásluhu na uskutečnění a nastavení aktivit TOTEMu ve spojení s městem Plzní má radní města David Šlouf, kterému děkuji za jeho práci.“

„Od začátku pandemie koronaviru jsme vyřešili přes 8500 požadavků, obrátilo se na nás celkem 4106 klientů, většinou z řad seniorské populace. Za rok pandemie se do našeho programu dobrovolnictví zapojilo 312 dobrovolníků, v současnosti máme v projektu 120 aktivních dobrovolníků. Co se týká očkování proti covid-19, přijali jsme 3750 hovorů, z toho bylo 2747 dotazů z Plzně, zbylé dotazy byly od občanů z celého Plzeňského kraje. Zaregistrovali jsme 1310 klientů na očkování, z toho již je 744 občanů naočkováno, čekatelů na termín očkování je v naší databázi v tomto okamžiku na 350. Na samotné očkování naši dobrovolníci doprovodili 153 seniorů. Ani v současnosti, s registrací mladších ročníků, neubývá těchto požadavků o pomoc s registrací,“ popsala ředitelka Mezigeneračního a dobrovolnického centra TOTEM Vlasta Faiferlíková.

Pracovníkům centra TOTEM ztěžuje práci především nepředvídatelnost, technické problémy a časté změny v otázce registrace očkování proti covid-19. „Je velmi zatěžující pro mé kolegy, aby uhlídali veškeré nové termíny na očkování pro občany v naší databázi. I přes všechny tyto obtíže ovšem vše zvládají bez větších problémů a já jim za to moc děkuji,“ doplnila Vlasta Faiferlíková.

Centrum TOTEM i nadále pomáhá seniorům, zdravotně znevýhodněným občanům a občanům v krizové situaci s nákupy potravin, léků, s venčením psů. Z krizové linky, kterou zřídilo město Plzeň pod TOTEMem v březnu loňského roku, vzešel projekt MOSTY, který je právě pokračováním krizové linky a od června 2020 zcela v působnosti TOTEMu.

 „Od té doby denně podporujeme plzeňské seniory a osamělé klienty nejen nákupy, venčením psa, ale také například doprovody na procházky nebo k lékaři. Nabízíme ale také službu Přítel na telefonu a Dopisy, kdy propojíme klienta s námi vytipovaným vhodným dobrovolníkem, ať už k povídání či k napsání klasického dopisu. Snažíme se, pokud je to možné, napárovat určitého klienta s jedním dobrovolníkem a vytvořit mezi nimi pomyslný most. Tak máme již vytvořených a fungujících 56 dvojic,“ dodala Vlasta Faiferlíková.

Kromě krizových linek TOTEM pokračuje v tvorbě svého běžného mezigeneračního programu. „Všechny naše činnosti jsme museli přesunout do online prostoru, učíme seniory nadále jazyky, trénujeme s nimi paměť, připravujeme pro ně zajímavé přednášky, přenos koncertů i vernisáž výstavy, a to na našem totemovském YouTube kanálu. Nově jsme spustili dokonce podcasty s názvem Máme dobro v krvi, kam si zveme hosty, kteří mají vztah k našemu centru. Našim dalším hostem bude například plzeňská architektka Anna Hostičková. Novým projektem je ale také pomoc zdravotníkům v covid zónách, kdy společně s Fakultní nemocnicí Plzeň pro ně zajišťujeme tzv. Relaxační oázu, kde si pracovníci mohou poslechnout relaxační službu, zhlédnout oblíbený film, dát si šálek čaje, kávy či využít psychologické a relaxační programy před i po velmi náročné směně,“ řekla Vlasta Faiferlíková.Mezigenerační a dobrovolnické centrum TOTEM je od května 2020 Regionálním dobrovolnickým centrem Plzeňského kraje a je připraveno poskytovat metodickou podporu a odborné poradenství všem organizacím působícím na území kraje, které připravují zřízení Lokálního dobrovolnického centra. Odborníci z TOTEMu na základě svých mnohaletých zkušeností pomohou organizaci sestavit plán činností. Proškolí zástupce organizace v platné legislativě a upozorní na případná úskalí. Poradí, jak koncipovat jednotlivé dobrovolnické programy a jak dosáhnout na jejich akreditaci ministerstvem vnitra.

Zbytky tvrze Ostrov u Záp jsou zajímavým příkladem výstavného sídla pražských měšťanů

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Adriana Jarošová za tiskové oddělení Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch.mmp)