Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Jak motivovat filmaře k natáčení na Vysočině

Jak motivovat filmaře k natáčení na Vysočině

Diskuze o motivování filmařů k využívání turistické destinace Vysočina v tvorbě audiovizuálních děl proběhla na zámku v Úsobí.

Účastníci setkání
24. května 2023 - 11:00

Dvě desítky vlastníků historických objektů nebo jejich provozovatelů přijaly pozvání Jaromíra Poláka, majitele zámku v Úsobí na Havlíčkobrodsku, a Romana Fabeše, náměstka hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu, na setkání, které se uskutečnilo ve čtvrtek 18. května. Zámek Úsobí se tak stal místem v pořadí čtvrtého setkání majitelů a správců hradů a zámků v Kraji Vysočina. „Považujeme za důležité poskytnout majitelům a správcům památkových objektů prostor k seznámení i pro případné propojení jejich aktivit,“ uvedl Roman Fabeš.
 
Společná diskuze vyplynula z tématu letošního podtitulu setkání s názvem „Filmový průmysl jako příležitost pro cestovní ruch“. Pozvání přijali zástupci Asociace producentů v audiovizi (APA), která zastupuje v České republice filmaře z oblasti hraného, dokumentárního i animovaného filmu, a zároveň tvůrce z oblasti filmového servisu, reklamy i televizní tvorby. Producent Jiří Konečný, držitel ocenění Českého lva, hovořil o významu filmových pobídek v České republice, jejich multiplikačním efektu v území a významném potenciálu v dostupnosti Vysočiny pro filmové štáby. „Doprovodným efektem je zvýšení návštěvnosti filmových lokací, ze kterých se stávají vyhledávané turistické cíle,“ doplnil. Za českou filmovou a televizní produkci Bionaut vystoupila produkční a členka více než 40členného štábu Odznaku Vysočiny Eva Červenková: „Ze strany místních vnímám pozitivní reakce na natáčení. V Ledči nad Sázavou máme dveře otevřené a cítíme se být vítáni“. Klíčovou roli regionálních filmových kanceláří v celém procesu potvrdil Přemysl Martinek, manažer regionálních fondů APA.K tomu, aby byla Vysočina filmaři vyhledávaným místem, přispívá od roku 2016 také krajská filmová kancelář Kraje Vysočina Vysočina Film Office, působící pod krajskou destinační společností Vysočina Tourism. „Naším cílem je poskytovat filmařům praktické informace a kontakty z území,“ doplnila ředitelka Vysočina Tourism Oľga Königová.

Letošního setkání se zúčastnili také zástupci Kanonie premonstrátů v Nové Říši, Želivského kláštera a loveckého zámečku Karlštejn. Hosté měli možnost představit si vzájemně aktivity pro nadcházející letní sezónu a společně s majitelem zámku absolvovali prohlídku celého objektu, který je v současné době využíván v rámci ubytovacích a konferenčních služeb. „Bohatou zkušenost máme také s pořádáním svateb, koncertů a dalších eventů,“ doplnil majitel zámku v Úsobí Jaromír Polák.

Poděkování za skvělou organizaci celého setkání patří majiteli zámku Jaromíru Polákovi a celému jeho týmu. Další setkání majitelů a správců hradů a zámků v Kraji Vysočina se uskuteční v květnu příštího roku na zámku v Přísece na Jihlavsku, kde se nachází unikátní a vyhledávané Muzeum autíček.

NovinkyVysočina.cz informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: