Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Jak probíhala akce „Zebra-zebra se za Tebe nerozhlédne“ v Opavě?

Jak probíhala akce „Zebra-zebra se za Tebe nerozhlédne“ v Opavě?

V průběhu celého minulého týdne, tedy v prvních zářiových dnech letošního roku, se policisté územního odboru Policie České republiky v Opavě rovněž zapojili do celorepublikové dopravně bezpečnostní a preventivní akce s názvem „Zebra - zebra se za Tebe nerozhlédne“.

Ilustrační foto
13. září 2017 - 12:00

Již v pondělí, tedy v první den nového školního roku 2017/2018, se desítka policistů z obvodních oddělení a z dopravního inspektorátu opavského okresu (v úzké spolupráci se strážníky městských policií a s určenými strážci přechodů) postavila na nejvíce vytížené a předem stanovené přechody pro chodce, které se nacházejí v bezprostřední blízkosti základních škol, kde je doprava velmi frekventovaná. Nejednalo se tak pouze a jen o místa ve Statutárním městě Opava, ale rovněž i o pozemní komunikace v Kravařích, v Hradci nad Moravicí, ve Velkých Heralticích a ve Vítkově. Nezapomnělo se však ani na druhé největší město okresu Opava, a to na Hlučín.

Komisař oddělení tisku a prevence za přítomnosti a účinné pomoci kolegyně z místního obvodního oddělení postupně navštívil prostranství u základních škol v Hlučíně, části Darkovičky, v Hlučíně na ulici Tyršové a v Hlučíně na ulici Rovniny. Zde oba policisté připomínali dětem, mládeži i široké veřejnosti, jak se obezřetně chovat na ulici, nabádali je k bezpečnosti, ohleduplnosti a připomínali jim základní pravidla BESIPu, bezpečného přecházení po přechodu pro chodce, chůzi po silnici mimo chodníků a celkového pohybu v silničním provozu.

Celé toto preventivní dopoledne bylo před polednem završeno u hlavního vchodu do budovy Základní školy Hlučín - Rovniny, kde za přítomnosti představitelů samosprávy (starosta, místostarostka a vedoucí odboru školství), pracovníků médií (MS Deník - Opavský a Hlučínský region, Region Opavsko a internetová televize ČRTV) a přibližně dvou stovek občanů bylo přivítáno na pět desítek dětí do první třídy tohoto školského zařízení.

V úterní dopoledne policista oddělení tisku a prevence společně se dvěma policisty dopravního inspektorátu územního odboru Policie České republiky zavítal do rekreačního střediska Setina na katastru obce Pustá Polom, kde s třicítkou dvanáctiletých žáků ostravského Jazykového gymnázia Pavla Tigrida probíral problematiku BESIPu. Před tím se však policisté zúčastnili akce „Zebra - zebra se za Tebe nerozhlédne“, a to u budovy místní základní školy v obci Pustá Polom.

Středa, před zahájením vyučování, patřila přechodu pro chodce u budovy Základní školy Vrchní v Opavě, městské části Kateřinky a pátek se nesl v podobě dopravně preventivní akce na přechodech pro chodce poblíž Základní školy U Hřiště v Opavě, městské části Kylešovice a u další opavské školy s názvem Boženy Němcové.

Ve čtvrtek výše uvedená DBA probíhala na ulici Olomoucké v Opavě, a to poblíž dvou základních škol ZŠ Mírová a ZŠ Englišova. Poté následovala dopolední prezentace práce Policie České republiky v areálu Psychiatrické nemocnice na ulici Olomoucké v Opavě, kde se konala velkolepá akce s názvem „Cesty za oponou“. Nejen předškolákům a školákům ze speciálních opavských škol (školská zařízení pro zdravotně i mentálně handicapované osoby), ale také široké veřejnosti byla nastíněna specifika bezpečnosti a plynulosti silničního provozu, přítomní lidé si mohli vyzkoušet i preventivní pomůcku v podobě dvou brýlí, které simulují chování osoby pod vlivem alkoholických nápojů či jiných návykových látek.

Zebra se za tebe nerozhlédne, bezpečný návrat do školních lavic

Preventivními radami a přítomností policistů před začátkem vyučování i po jeho skončení nebývali, po dobu týdenní akce, osloveni jen chodci a cyklisté, ale také řidiči motorových vozidel s tím, aby si opětovně uvědomili zvýšený pohyb dětí a mládeže převážně kolem školských zařízení, přičemž se apelovalo na jejich velkou pozornost a předvídavost.

Oslovené osoby pak vždy byly obdarovány drobným preventivním materiálem (školní úkolníčky, rozvrhy hodin, vystřihovánky, omalovánky) či reflexním předmětem (reflexní pásky, samolepky).

Moravskoslezskenovinky.cz informoval por. Bc. René Černohorský, komisař oddělení tisku a prevence,  Krajské ředitelství policie Moravskoslezského kraje.

(jv,moravskoslezskenovinky.cz foto:arch)