Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Lávku pro pěší město Nymburk konzultuje s architektem Baumem

Lávku pro pěší město Nymburk konzultuje s architektem Baumem

Nymburk navštívil Prof. Ing. arch. Mirko Baum, který se zabývá návrhy a projektováním nejen pěších lávek.

Prof. Ing. arch. Mirko Baum prezentoval některé své realizace pěších lávek
17. března 2018 - 12:30

Prof. Ing. arch. Mirko Baum společně se statikem Ing. Vladimírem Janatou prezentoval na radnici některé své realizace pěších lávek a referoval o tom, jakým způsobem nad těmito stavbami uvažuje a z jakého postoje ve svých projektech vychází. Ústředním tématem jeho prezentace byl kontakt kvalitního soudobého řešení s historickým prostředím či historickou stavbou. Uvedl pro Středočeskénovinky.cz Mgr. Petr Černohous, DiS., tiskový mluvčí MěÚ Nymburk.

Na závěr představil své názory, kterým směrem by se mohly ubírat přípravy nové pěší lávky v Nymburce a případné zadání architektonické studie. Její místo na hraně památkové zóny jí mj. vystavuje panoramatickým pohledům přes otevřený prostor řeky. Setkání se účastnili i zástupci památkové péče. Projednání s komisí Národního památkového ústavu bude dalším krokem na cestě k vyřešení pěšího a cyklistického spojení nymburského centra s protilehlým břehem Labe.

„I když stále vedeme intenzívní a podrobná jednání o možnostech a smysluplnosti diagnostiky stavu stávající pěší lávky a její následné sanace, z okolností lze usuzovat, že nevyhnutelným řešením bude třeba i výstavba nové lávky. Je tedy zapotřebí neztrácet ani v tomto směru čas. Velice si vážíme, že s naším městem řeší možné zadání návrhu nového cyklopěšího přemostění architekt, jehož práce patří k tomu nejlepšímu, co v oblasti tohoto druhu staveb bylo v posledních několika desítkách let postaveno. Žádný most ani lávka by neměla být pouze stavbou technickou a dopravní. Obzvlášť v Nymburce, kde přemostění Labe vchází přímo do historického jádra města, je velmi důležité zabývat se v této souvislosti uvědoměle, citlivě a na nejvyšší úrovni architekturou i urbanismem,“ vysvětluje místostarosta Ing. arch. Jan Ritter.

Kdy bude otevřena nymburská lávka pro pěší?

Mirko Baum je architekt, který se dokázal prosadit svými návrhy jak v českém, tak i v zahraničním prostředí. Během svého života získal řadu ocenění, v neposlední řadě i za citlivé zásahy do historického prostředí. V této souvislosti je možno uvést nejen ocelový krov nad hlavní lodí karmelitánského kostela ve Frankfurtu nad Mohanem, ale i lávky pro pěší a cyklisty v Hradci Králové a Jaroměři. Na obou posledních dílech se podíleli nejen Baumův společník Ing. arch. David Baroš, ale významným způsobem i Ing. Vladimír Janata. Mirko Baum má úspěšné zkušenosti v hledání symbiózy historického prostředí s moderními technologiemi a racionálními pohledy na architekturu. Kromě architektonické praxe pracuje i jako vysokoškolský pedagog a autor teoretických statí, v letech 1993 - 2013 vedl katedru Konstruktivního projektování na Technické Univerzitě v Cáchách.

(jv,stredoceskenovinky.cz,foto:meunymburk.)