Svátek má: Nora

Regiony

Velikost textu:

Letci se stěhují ze zámku na zámek. Nová expozice hrdinů nebe

Letci se stěhují ze zámku na zámek. Nová expozice hrdinů nebe

Dominanta Větrného Jeníkova poskytne od jara zázemí Czech Spitfire Clubu (CSC). Ten právě do tamního zámku postupně přesunul expozici věnovanou československým letcům ve službách RAF.

Zámek ve Větrném Jeníkově.
18. listopadu 2019 - 11:00

První návštěvníci si výstavu budou moci zatím v provizorních prostorách prohlédnout v průběhu příštího roku.

Tři roky byla prezentace k vidění v Polici na Třebíčsku. Odtud ji ale CSC přesouvá o necelých 60 kilometrů blíže ke krajské metropoli Vysočiny. 

„Police je strašně daleko. Starat se o exponáty, provádět a provozovat to tam bylo dopravně, časově i finančně neúnosné,“ vysvětlil předseda CSC Zdeněk Sadecký důvody stěhování po třech strávených sezonách na Třebíčsku.  

CSC proto začal pátrat po odpovídajícím zázemí blíže k Jihlavě, až přišla nabídka od starostky Větrného Jeníkova Martiny Lisové. „Od příští sezony začnou už velmi pravděpodobně fungovat jako výstava a pak za další dva tři roky až zrekonstruujeme levé křídlo zámku tak už tam budou napořád, asi na 50 let,“ glosuje výhled směrem do budoucna starostka.  

Vše je v současné době podle ní ve fázi příprav na to, aby v příštím roce mohli výstavu zhlédnout první zájemci. „Nechceme být jen muzeem, které bude předvádět pouze nějaké množství neživých exponátů. Chceme, aby návštěvníky výstava oslovila. Zkrátka, aby věděli, za co, proč a jak letci bojovali. Chceme představit hrůzy nacismu a války. Byl to boj o demokracii,“ předesílá Sadecký.


Větrný Jeníkov má aktuálně kolem šesti stovek obyvatel a výstavu podobného druhu byste v historii městyse hledali marně, byť se do obce hodí takřka ideálně. Už proto, že vojenská historie byla před časem v městysi tématem číslo jedna.

Vedení úřadu totiž o místních legionářích vydalo knihu a v publikaci zpracovalo jejich život. Po jednom z nich mají v obci dokonce i medaile a vyznamenání, protože jim je před smrtí ještě stačil odkázat.  

Kolize osobáku s náklaďákem měla smutný konec. Řidič osobáku nepřežil

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)