Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Město přispěje na asistence a pomůcky pro zdravotně handicapované

Město přispěje na asistence a pomůcky pro zdravotně handicapované

Zastupitelstvo města Plzně schválilo poskytnutí peněžitých darů fyzickým osobám z rozpočtu magistrátního odboru sociálních služeb.

Ilustrační foto
11. září 2017 - 07:00

Jde o podporu osob, které potřebují speciální pomůcky z důvodu svého zhoršeného stavu nebo žádají o podporu pro své příbuzné. Částku ve výši zhruba 275 tisíc korun si rozdělí sedm žadatelů, peníze půjdou například na pronájem elektrického vozíku, úhradu asistenční služby, nákup speciálního sportovního kočárku, na pořízení dálkově ovládaného zastínění, úhradu nákladů v rámci neurorehabilitačního programu a další.

„Nejvyšší sumu, a sice 52500 korun získá žadatel na zakoupení speciálního sportovního kočárku pro svého syna. Ten má diagnostikovanou těžkou mentální retardaci a opoždění motoriky, chlapec není schopen ujít delší vzdálenost. Peníze budou využity na zakoupení speciálně upraveného sportovního kočárku a vozíku za kolo. Ty jsou navrženy pro zdravotně postižené děti do 10 let věku a váhy 60 kilogramů. Kočárek umožní žadateli brát syna na delší procházky, případně na výlety na kole,“ přiblížila Eva Herinková, náměstkyně primátora pro oblast školství a sociálních věcí.

Město také dále poskytne podporu ve výši 15 tisíc korun těžce tělesně postiženému muži, jenž vyžaduje 24 hodinovou péči. „Péči o žadatele zajišťuje jeho matka, která je v důchodovém věku. Z tohoto důvodu žadatel využívá asistenční službu. Ta je při potřebném rozsahu velmi nákladná. Dar bude použit na úhradu asistenční služby, která žadateli pomůže při základních činnostech, jako jsou hygiena, podání stravy a při navštěvování centra denních služeb organizace Sdružení občanů Exodus. Značně tím uleví i matce, která se o syna celodenně stará,“ doplnila Eva Herinková.


Plzeň ročně prostřednictvím magistrátního odboru sociálních služeb v této oblasti vyhoví zhruba třem desítkám žadatelů. Město jim takto přispívá na nákup většinou nákladných pomůcek, zajištění asistencí a terapií, které nejsou hrazeny z veřejného pojištění celkovou částkou kolem 500 tisíc korun. Pro rok 2018 hodlá pro tyto účely navýšit objem prostředků na 800 tisíc korun.  

Plzenskenovinky.cz informovala Mgr. Eva Barborková, tisková mluvčí Magistrátu města Plzně.

(jv,plzenskenovinky.cz foto:arch)