Svátek má: Světlana

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Cheb dostane velikonoční korunu od německého spolku

Muzeum Cheb dostane velikonoční korunu od německého spolku

V sobotu 17. března přivezou do Chebu zástupci spolku "Osterpfad - Vogtland /Thükop e. V". z Berga / Elster velikonoční korunu, která bude v době velikonočních svátků zdobit nádvoří Muzea Cheb.

Muzeum Cheb
16. března 2018 - 12:00

Tradice zdobit v období Velikonoc veřejná prostranství a dvory významných budov ve městech a obcích korunami z chvojí a barevnách velikonočních vajíček vznikla před více než sto lety ve franckén Švýcarsku.

Od počátku velikonoční koruny jako symbol velikonočních svátků a přicházejícího jara zdobily nejčastěji veřejné kašny i soukromé studny. Postupem času se tento novodobý zvyk stával stále populárnější. Od osmdesátých let 20. století se tak rozšířil v mnoha částech jižního, středního a východního Německa. Velikonoční koruny se tak staly v německy hovořících zemích hlavní součástí velikonoční výzdoby v mnoha městech a obcích, která se sdružují do tzv. Velikonočních cest. Ty pak dávají možnost putovat za touto svéráznou výzdobou a obdivovat zručnost a nápaditost jejích tvůrců.


V loňském roce oslovili zástupci spolku "Osterpfad - Vogtland /Thükop e. V". z Berga / Elster Muzeum Cheb, zda by se svým velikonočním programem pro veřejnost nepřipojilo jako první zástupce na české straně hranice k Velikonoční cestě, jejímiž jsou organizátory. Zároveň učinili nabídku vyrobit pro město Cheb velikonoční korunu, která by zdobila v době velikonočních svátků nádvoří Muzea Cheb.

Koruna bude přivezena do Chebu v sobotu 17. března a kolem 11. hodiny bude za účasti zástupců města, Muzea Cheb a Svazu Němců - region Chebsko, se kterým spolek Tükop spolupracuje, přenesena od kanceláře svazu do muzea. Nádvoří muzea pak bude zdobit až do Bílé neděle, tedy 8. dubna.

Informovala Simona Liptáková, tisková mluvčí Městského úřadu Cheb.

(jv,karlovarskenovinky.cz foto:mú, muz.cheb)