Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Na bezpečnost Opavanů od podzimu dohlíží celkem 17 kamer

Na bezpečnost Opavanů od podzimu dohlíží celkem 17 kamer

Městský kamerový systém je ve slezské metropoli využíván od roku 2001. Možnost sledovat dění v ulicích má nejen pracovník operačního střediska Městské policie Opava, ale také policisté v budově Policie České republiky na Hrnčířské ulici.

Městský kamerový bod
7. prosince 2017 - 12:00

Jelikož byl původní systém značně zastaralý a technicky nebylo již možné přidávat další kamery, město se v létě roku 2016 rozhodlo provést jeho modernizaci. Dlouholeté zkušenosti městských policií i Policie ČR prokázaly, že kamerové systémy napomáhají vytvářet podmínky ke zvyšování bezpečnosti občanů, ochraně jejich majetku a zajištění prevence v rámci veřejného pořádku. Postupně proto dochází k rozšiřování možností městského kamerového systému.

V letošním roce se opět podařilo získat dotaci z programu prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR na další dva kamerové body. První z nich je umístěn na křižovatce ulic U Jaktařské brány a Rybí trh. Druhý mapuje veřejné prostranství i okolí hypermarketu Globus a další prostory výjezdu z Opavy na ulici Těšínská u kruhového objezdu. Současně je zde v součinnosti se státní policií velice moderním systémem monitorován průjezd vozidel. V rámci dotačního programu rovněž byla provedena výměna dvou stávajících analogových kamerových bodů za velice moderní digitální kamery s výborným rozlišením. Celý projekt si vyžádal náklady ve výši zhruba 900 tisíc korun. Polovina této částky byla financována z dotace.

Možnost využívání této moderní techniky výrazně zvyšuje efektivitu preventivní činnosti strážníků v terénu při dohledu nad veřejným pořádkem. Vzhledem k rozšiřování městského kamerového systému, které je plánováno i v dalších letech, došlo také k dokončení záměru zkvalitnit využívání možností systému obsluhou, která je výhradně určena k tomuto účelu.

Při výběru lokalit, které budou kamerami snímány, je přihlíženo především k detailní analýze bezpečnostní situace ve městě se zaměřením na trestnou činnost, zjištěné přestupky a jiné nežádoucí jednání. Taktéž je vždy potřeba vyhodnotit aktuální technické podmínky v místě.


Principem využívání městského kamerového systému je monitorování veřejných prostranství, tedy prostorů přístupných každému bez omezení, sloužící k obecnému užívání a to bez ohledu na vlastnictví. Hlavním cílem je prevence kriminality a vytváření tzv. "bezpečných zón", které odrazují pachatele od páchání trestné činnosti, protože je zde vyšší pravděpodobnost jeho odhalení a prokázání viny.  Praxe potvrzuje, že v místech dohledu kamer dochází ke snížení počtu případů kapesních krádeží, vandalismu, znečišťování veřejného prostranství, přepadení, vloupání do objektů a dalšího protiprávního jednání.

Moravskoslezskenovinky.cz informovala Mgr. Petra Wittek Stonišová, tisková mluvčí prevence kriminality Městská policie Opava.

(jv,oravskoslezskenovinky.cz foto:mp opava)