Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Naše město milujeme, říkají vývojáři ze Znojma

Naše město milujeme, říkají vývojáři ze Znojma

Znojmo je hezké město, náš tým ho má rád, je kulturní a komunitní. Majitel a zakladatel společnosti ABLE Václav Faraga nedá na svůj region dopustit, a právě to je důvodem, proč zde žije a provozuje ve Znojmě i svou firmu.

ABLE tým
10. června 2023 - 11:00

Firma je v současnosti hvězdou v oblasti vývoje a IT pro nejvýznamnější korporáty v České republice i v zahraničí.

Během vysoké školy si Václav Faraga a Tomáš Melichárek založili slevové servery, a to v období kolem roku 2011, kdy měl byznys s nabídkovými portály největší boom. Během krátké doby se dostali na obrat skoro 100 milionů korun, a na nově vznikajících eshopech pracoval stále větší tým vývojářů, kteří postupně začali dávat dohromady jádro budoucí agentury Able. Postupně slevové portály zanikly, ovšem v té době už vývojářský tým začal pracovat na zakázkách pro velké klienty a korporáty. V současnosti má společnost téměř 50 spolupracovníků a vyvinula přes 200 softwarových řešení pro více než 150 klientů, mezi které patří například AAA Auto, ČSOB, Essox, Direct pojišťovna, NOTINO a mnoho dalších.

Zaměstnanci jsou pro nás na prvním místě


Co se týče dalšího rozvoje byznysu, ABLE neustále nabírá nové vývojáře a pracovní posily, kterým se snaží ve Znojmě vytvořit pracovní podmínky, které mohou konkurovat velkým nadnárodním společnostem. „Majorita našeho týmu je ze Znojma, pár lidí z Brna, ale také z Prahy, Olomouce, Bratislavy, což pro nás není problém. I přesto, že jsou naši zaměstnanci z velké části z jednoho města, nikdo nemá přikázáno do kanceláří chodit. V zásadě funguje napříč týmem online režim, ale i tak se snažíme v Able nabídnout všem krásné kanceláře o stovkách metrů čtverečních, kde má každý svoje místo,“ říká Václav Faraga, a dodává: „Firma má téměř nulovou fluktuaci, což je dáno především otevřeností uvnitř firmy a sehraným kolektivem, byť to zní klišovitě, tak firma do velké míry funguje jako rodina, lidi si navzájem věří, jsou zodpovědní a spolupracují.“S každým klientem je důležité se setkávat osobně

Přestože se v posledních letech stalo především od období pandemie koronaviru trendem řešit byznys online, ve společnosti ABLE se i přesto snaží všichni zůstávat s klienty v osobním kontaktu. „Mezi naše klienty patří nejen korporáty v Česku, ale i zahraniční společnosti. Tím, jak je celá firma zvyklá fungovat online, tak stejně spolupracuje i se zákazníky. Nicméně víme, že klíčové je osobní pochopení a poznání se, proto nepodceňujeme osobní kontakt s klientem a vždy se minimálně jednou za čas vidíme,“ říká Václav Faraga. Zároveň však doplňuje, že prioritou pro zákazníky je hlavně kvalita služeb, které jim ABLE poskytuje. „V Česku je v IT normální, že klienti mají představu o svém projektu, ale místo výsledku dostávají prázdné fráze, a co hůř, nefunkční projekty. V tomto se snažíme být jiní a dotahovat všechny úkoly až do cíle, to je hlavním důvodem, proč s námi společnosti spolupracují.“

Česko má potenciál být na špici digitalizace


Aktuálně je hlavním tématem veřejné správy především digitalizace úřadů a služeb na celorepublikové úrovni i v jednotlivých krajích. Jak vnímají úroveň online komunikace v regionu odborníci na vývoj a IT ze společnosti ABLE? „Regionálně se provedení digitalizace ve státní správě nedá úplně odlišit, vnímáme to jako jeden celek v celé naší zemi. Česko se v digitálním žebříčku, který každoročně publikuje Evropská komise, v letošním hodnocení umístilo na 19. místě z 27. Rádi bychom se zapříčinili o to, aby výsledek byl daleko lepší. Líbí se nám příklady zemí jako je Estonsko, kde jde vidět obrovský pokrok, který má velký smysl pro budoucnost. Postupně se ale i v Česku objevují fajn projekty, které nás posouvají a věříme, že ČR má potenciál na to být na špici digitalizace, jelikož na to jak jsme malá země, tak zde právě v tomto oboru máme mnoho kvalitních lidí a know-how“ uzavírá Václav Faraga.

(rp,jihomoravskenovinky.cz,foto:able)Kdybyste měli na výběr, na post premiéra ČR byste zvolilli: