Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Noční cvičení prověřilo záchranáře při velké železniční nehodě

Noční cvičení prověřilo záchranáře při velké železniční nehodě

Vůbec poprvé získali hasiči možnost připravit cvičení na trati z Chebu na Prahu. Kvůli výcviku provozovatel železnice povolil výluku.

Z cvičení
17. července 2017 - 12:00

Námětem sobotního nočního cvičení byla železniční dopravní nehoda na trati mezi Sokolovem a Karlovými Vary. Díky podpoře vedení Karlovarského kraje získali hasiči vůbec poprvé možnost uspořádat cvičení v tomto úseku železnice. Provozovatel tratě umožnil výluku, podmínkou ale bylo, že tato výluka bude v sobotu v nočních hodinách. Hasiči si tak prověřili zásah nejen v nepřístupném terénu, ale také v náročnějších nočních podmínkách.

Zapůjčený vlak od Českých drah přivezl pět desítek figurantů na místo zásahu v půl desáté večer. Vybrané místo bylo u Královského Poříčí. Přístup k železnici v tomto úseku není z žádné běžně užívané komunikace, hasiči tak nejprve museli najít vhodnou příjezdovou cestu, přímo k vlaku pak museli v první fázi slanit z několikametrového srázu. Ještě předtím drážní hasiči provedli odpojení elektrické energie z trakčního vedení a zároveň provedli zkratování tohoto vedení.

Ve vlaku pak provedli roztřídění zraněných podle závažnosti jejich poranění, na nosítkách je pak vynesli ven z vagonů. Transport zraněných probíhal na nakolejovacích vozících k místu, kde byl snazší přístup k trati, odtud pak sanitka Báňské záchranné služby, která disponuje terénním podvozkem a hlavně prostorem pro více ležících pacientů, převážela zraněné na stanoviště záchranné služby. Policie zároveň prováděla evidenci cestujících a také pátrala po pohřešovaných z vlaku, kteří v panice po nehodě utekli. Na místě zasahoval i záchranářský vrtulník, který transportoval nejvíce zraněné figuranty. Cvičení bylo ukončené v půl třetí v noci. Následovat bude vyhodnocení všech činností, které záchranáři na místě prováděli.


Cvičení se zúčastnily jednotky HZS Sokolov, CHZ Sokolov, Karlovy Vary, Cheb, Kraslice HZSp SŽDC Cheb
JSDH Březová, Loket, Skalná, Nejdek, Ostrov, Tašovice, Chodov, Dolní Žandov, Vintířov. 

Karlovarskenovinky.cz informoval o cvičení por. Martin Kasal, tiskový mluvčí HZS Karlovarského kraje.

(jv,karlovarskenovinky.cz,foto:hzs kvk)