Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Nová technika zvýší bezpečnost a zlepší výcvik dobrovolných hasičů

Nová technika zvýší bezpečnost a zlepší výcvik dobrovolných hasičů

Techniku za 1,6 miliónu korun získali díky společnosti ČEZ dobrovolní hasiči ze všech sedmi jihočeských okresů.

Nová technika
5. prosince 2017 - 07:30

Nové motorové stříkačky budou sloužit především k výcviku mladých hasičů. V mimořádných případech ji hasiči využijí i k likvidaci požárů nebo následků povodní. Sedm speciálních stříkaček Kohatsu včetně příslušenství si z Temelína odvezli zástupci jihočeských dobrovolných hasičů. Využití najdou při mimořádných událostech, ale i při výcviku.

„Na dětských postupových soutěžích na nich budou cvičit všechny kolektivy mladých hasičů, které se probojují do okresního a krajského kola soutěže Plamen. Je to velice milý dárek pro více než pět tisíc mladých jihočeských hasičů, který navíc přišel v době, kdy si soutěž připomíná 45. výročí,“ uvedl Jiří Žižka, starosta Jihočeské části Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska.

Jednu ze sedmi stříkaček, které dokáží dát za minutu až 1850 litrů vody, si odvezli dobrovolní hasiči z Jindřichohradecka. „Je velmi důležité, když děti vidí, že se do hasičů takto investuje a pořizuje se nová technika. Je to pro ně dobrá motivace přijít k hasičům, něco se zde naučit a pak lidem pomáhat,“ poukázal na další přínos nové techniky Milan Garhofer, z jindřichohradeckého hasičského okresu.


ČEZ se posílení bezpečnosti v krajích, kde provozuje své jaderné elektrárny, věnuje dlouhodobě. Například letos do této oblasti putovaly od energetiků tři milióny korun. Vedle profesionálů z IZS získávají prostředky také dobrovolní hasiči.

„Hasiči jsou složkou, která je schopna rychle a účinně pomáhat při krizových situacích. Přesvědčili jsme se o tom znovu například při záplavách v roce 2013. Pro úspěšný zásah je důležitá kvalitní výbava a umění s ní dobře zacházet. A co se člověk v mládí naučí, později jako když najdou. Proto jsou mládežnické soutěže velmi prospěšné,“ konstatoval Roman Havlín, ředitel bezpečnosti jaderných elektráren.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)