Svátek má: Havel

Regiony

Velikost textu:

Odstávka v Temelíně má za sebou první třetinu

Odstávka v Temelíně má za sebou první třetinu

Zhruba třetinu má za sebou odstávka prvního bloku v Jaderné elektrárně Temelín. Energetici mají zkontrolováno jaderné palivo, kontrolují například turbogenerátor nebo bezpečnostní systémy.

Ve strojovně probíhají kontroly rotorů turbíny a generátoru
11. ledna 2018 - 07:30

Na reaktorovém sále aktuálně plní použitým palivem speciální kontejnery. Během odstávky mají v plánu provést přes 16 tisíc činností. Připojení bloku k přenosové soustavě plánuje ČEZ v první polovině března.

„Máme za sebou měsíc odstávky a činnosti běží podle harmonogramu. Denně probíhají desítky kontrol a revizí. Po jejich dokončení bude následovat zpětná montáž zařízení a celá řada zkoušek,“ uvedl ředitel temelínské elektrárny Jan Kruml.

V těchto dnech na reaktorovém sále probíhají kontroly parogenerátorů a práce kolem kontejnerů s použitým palivem. Do skladu v areálu elektrárny budou zavezeny tři kontejnery. Aktuálně je použitým palivem naplněn první z nich. Stále je umístěn na reaktorovém sále a v noci bylo dokončeno jeho vysoušení. To se provádí vakuově pomocí speciální trubice. V kontejneru se snižuje tlak až na cca setinu atmosférického tlaku a tím se odvádí zbytková vlhkost. Vlastní vysoušení zabere necelý den. Po provedení potřebných zkoušek těsnosti bude kontejner převezen do skladu použitého paliva.


Aktuálně je ve skladu obsazeno 31 z celkové kapacity 152 skladovacích pozic. Pod dohledem kamer Mezinárodní agentury pro atomovou energii zde budou kontejnery až 60 let. Poté by mělo být použité palivo umístěno do trvalého úložiště.

Jihoceskenovinky.cz informoval Ing. Marek Sviták, tiskový mluvčí JE Temelín Skupiny ČEZ.

(jv,jihoceskenovinky.cz foto:m.sviták)