Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Protest zabral. Šest žáků si vylepšilo známku z maturitní zkoušky

Protest zabral. Šest žáků si vylepšilo známku z maturitní zkoušky

Po letošním jarním kole maturit bylo na krajský odbor školství, mládeže a sportu doručeno 55 žádostí o přezkoumání výsledků maturitní zkoušky.

Zkouška dospělosti. Někdy i se slzami
17. července 2017 - 11:00

Z toho 40 se týkalo písemné práce z českého jazyka a literatury, 8 žádostí rozporovalo výsledek písemné práce z anglického jazyka a 2 písemnou práci z německého jazyka.

Čtyři žádosti postoupil krajský úřad k vyřízení jinému orgánu veřejné správy a jedna žádost byla zamítnuta z důvodu pozdního podání. Proti loňskému roku šlo o téměř 100% nárůst, kdy po jarní části maturitních zkoušek bylo na úřad doručeno pouze 28 žádostí o přezkum jejich výsledků.
 
V porovnání s jarním zkušebním obdobím roku 2016 se také změnil poměr žádostí u písemných prací – vloni se českého jazyka a literatury týkalo jen 32 % žádostí, naopak převládaly cizí jazyky.

„V letošním roce se přesunulo hodnocení písemných prací z českého jazyka a literatury ze škol na centrální úroveň, a to se promítlo do zvýšení počtu podání právě proti výsledkům této části maturitní zkoušky. Letos už tvoří 80 % všech žádostí,“ uvedla pro Novinkyvysocina.cz Jana Fialová, radní pro oblast školství, mládeže a sportu.

Za neúspěch maturantů může pokles kvality vzdělávání

Podle radní tentokrát uspěli s odvolací žádostí pouze ti studenti, kteří zkoušku v jarním termínu úspěšně vykonali, ale dožadovali se pouze vylepšení výsledku písemné práce.
 
Po přezkumu si šest žadatelů zlepšilo známku z písemné práce z českého jazyka a literatury, z toho dva byli z gymnázia v Pacově. Ti studenti, kteří maturitní zkoušku v řádném termínu nesložili, neuspěli tentokrát ani v rámci přezkumného řízení.

(pšt, novinkvyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)