Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Spolupráce se Slováky přináší výměnu zkušeností pro školy

Spolupráce se Slováky přináší výměnu zkušeností pro školy

V rámci zahraniční pracovní cesty na Slovensko a Ukrajinu se zástupci Pardubického kraje vedené hejtmanem Martinem Netolickým a radním pro oblast zdravotnictví Ladislavem Valtrem setkali v Prešově s předsedou Prešovského samosprávného kraje Milanem Majerským.

Milan Majerský a Martin Netolický
16. května 2018 - 16:40
(Komerční sdělení)

Spolu s ním řešili především další pokračování spolupráce mezi oběma regiony, která se datuje již od roku 2002, ale také aktuální politická témata obou zemí.

„Milan Majerský nahradil v čele Prešovského samosprávného kraje po 16 letech Petera Chudíka, který stál i u zrodu naší vzájemné spolupráce. Kromě komunikace na úřednické úrovni a výměny zkušeností v řadě oblastí se nám podařilo propojit naše střední školy, kulturní spolky či sportovní oddíly. Zároveň jsme v mimořádných případech uvolnili finanční prostředky na pomoc při živelních pohromách. S panem předsedou Majerským jsme se již v době jeho nástupu shodli na tom, že spolupráce bude pokračovat ve stejném rozsahu, jako tomu bylo doposud. Zároveň jsme naplánovali další pracovní setkání, které proběhne v rámci hudebního festivalu Smetanova Litomyšl,“ uvedl hejtman Martin Netolický, který společně se členy delegace se svým slovenským protějškem hovořil také o aktuálním čerpání prostředků z evropských fondů či problematice dopravní infrastruktury.

Vzhledem k tomu, že předseda Prešovského samosprávného kraje Milan Majerský oslavil 12. května 47 narozeniny, obdržel od kraje také jeden speciální dárek. „Vzhledem k tomu, že pan předseda je stále aktivním basketbalistou, předali jsme mu ve spolupráci s BK JIP Pardubice basketbalový dres klubu podepsaný všemi současnými hráči. Zároveň jsme se domluvili na přátelském utkání mezi pardubickým klubem a týmem ze Svitu,“ sdělil hejtman Martin Netolický.

Součástí delegace jsou kromě hejtmana Martina Netolického a radního pro oblast zdravotnictví Ladislava Valtra také zastupitelé Václav Snopek a Oldřich Koblížek či starosta Dolní Čermné Petr Helekal.


Větrná smršť nebo povodně. Kraj byl vždy připraven pomoci
První konkrétní finanční pomoc zaslal Pardubický kraj na Slovensko v létě 2004. Po vlně ničivých povodní v létě 2004 poslal Pardubický kraj materiální pomoc v hodnotě 100 tisíc korun. Už o několik měsíců později, v říjnu 2004, postihla Vysoké Tatry ničivá smršť. Tehdy kraj pomohl prešovskému regionu částkou půl milionu korun.  V roce 2010 Prešovský samosprávný kraj opravil komunikaci druhé třídy z Vyšných Hágů do Štrbského Plesa zničenou při sesuvu půdy v témže roce. Pardubický kraj poslal partnerům na tuto rekonstrukci přes 500 tisíc korun. O čtyři roky později, v červnu 2014 byla při rozsáhlé povodni poškozena silnice v obci Osturňa. Pardubický kraj v rámci spolupráce podpořil opravu jediné příjezdové cesty do obce částkou jeden milion korun. Poslední finanční pomocí, kterou Pardubický kraj poukázal ve prospěch projektu v partnerském regionu, byla rekonstrukce Chodníků přátelství v Ubľe, který bude v rámci cesty krajské delegace slavnostně otevřen.

Pardubickénovinky.cz informovala  Bc. Karolína Frýdová, tisková mluvčí Krajského úřadu Pardubického kraje.

(red,pardubickenovinky.cz,foto:pk)