Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Svitavská nemocnice pořádala večer pro dárce krve

Svitavská nemocnice pořádala večer pro dárce krve

Ve svitavském klubu Tyjátr se uskutečnilo 6. setkání dárců krve a příznivců dárcovství. Pro hosty byl připraven zajímavý program zakončený vystoupením Franty Černého z Čechomoru, který je od roku 2012 patronem akce.

Večer pro dárce krve
6. prosince 2017 - 11:30

Na programu akce, která se konala v posledním listopadovém týdnu, byla prezentace fotografií z historie svitavské transfúzky a také video z průběhu dřívějších odběrů. Dále mohli účastníci shlédnout video o problematice hemofilie a proběhl křest autorského kalendáře primářky transfúzního oddělení MUDr. Dagmar Veselé s fotografiemi Vysočiny, který byl vydán pro dárce krve.

Zlatým hřebem večera bylo vystoupení Franty Černého v doprovodu Lukáše Moravce a Stáni Plívové, kteří přišli dárcům krve zahrát ve svém volnu.

„Smyslem akce je kromě poděkování dárcům a náboru nových i posílení dárcovské vzájemnosti.  Myslím si, že jim trochu chyběla společná posezení, která bývala spontánním vyústěním zejména výjezdových odběrů. Rok od roku účastníků společného setkání přibývá a akce se pomalu dostává do povědomí. Těší nás, když dárci přivedou svoje protějšky a děti. Ty jsou v podstatě budoucnost dárcovství,“ říká k akci MUDr. Dagmar Veselá, primářka hematologicko-transfúzního oddělení Svitavské nemocnice.

Dárcovství se v rodinách často „dědí“. S dobročinnými aktivitami začínají rodiče, po nich přijdou jejich děti a pak i vnoučata. Že tomu tak ale nemusí být vždy, potvrzuje Jiří Poul, který již má na kontě více než 50 odběrů: „Poprvé jsem daroval krev až pozdě, v roce 2014. Přivedla mě k tomu dcera, která začala chodit na odběry jako první, tak jsem se nad tím zamyslel a zkusil to taky. Dříve jsem měl takové zvláštní zprávy o tom, že je to nepříjemné, měl jsem z toho obavy. Když mi dcera řekla, jak to probíhá, tak jsem se na odběr vydal a pak začal chodit pravidelně. Někdo chodí darovat krev s tím, že dostane odběr zaplacený, ale myslím, že je dobře, když dárci dávají krev zdarma s pocitem, že někomu pomáhají. Vzkázal bych lidem, kteří třeba mají obavy, ať přijdou, je nás málo a tu krev třeba budeme potřebovat i my.“

Organizátory setkání pro dárce krve je Svitavská nemocnice a Český červený kříž. Ředitelka Úřadu Oblastního spolku Českého červeného kříže Miloslava Burešová dodává: „Uvítali jsme nabídku na uspořádání společné akce pro dárce krve. Oceňujeme dárce za 10, 20, 40 anebo 80 odběrů. Dnes jsme tady předávali zlaté kříže 3. třídy dárcům, kteří mají 80 odběrů. Těch přišlo 15 i se svými rodinnými příslušníky. Je to taková forma poděkování, které je, věřím, potěší. Dokonce se nám jednou stalo, že nás manželka jednoho z dárců prosila o zaslání medaile Dr. Jánského za 20 odběrů, která se ztratila jejímu manželovi při stěhování a on si na ní velmi zakládal.“  


Dárců krve má Svitavská nemocnice nyní přiměřeně pro zajištění soběstačnosti nemocnice v zásobení krevními přípravky, ale je třeba vytvářet rezervy, pomalu přichází doba, kdy skončí silné ročníky. Dárcovství je totiž omezeno věkově – do 65 let.

„Lidé, kteří byli mladí a začali s dárcovstvím ještě v době socialistických brigád, nám pomalu odcházejí a nedaří se nám za ně tak rychle najít náhradu, dnes je uvolnění z práce často těžší. Mění se i struktura dárců, nyní potřebujeme více plazmaferetických odběrů, protože v těch je budoucnost transfúzní medicíny, směřující k mnohostrannému racionálnímu využití nejvzácnější tekutiny. Na takových setkáních pak je i příležitost vše s potenciálními dárci probrat“, uvádí k aktuální situaci primářka Dagmar Veselá.

Pardubickenovinky.cz informoval Mgr. Dušan Korel z Nemocnice Pardubického kraje, a. s.

(jv,pardubickenovinky.cz foto:nempk)