Svátek má: Jaromír

Regiony

Velikost textu:

Tábor zve veřejnost na besedu k participativnímu rozpočtu

Tábor zve veřejnost na besedu k participativnímu rozpočtu

Participativní rozpočet je nástroj přímé demokracie, v rámci kterého obyvatelé rozhodují o využití malé části rozpočtu na konkrétní projekty, které sami navrhnou.

Tábor
12. února 2020 - 07:30

Letos se pro tuto formu zapojení občanů rozhodl i Tábor. Máte-li nápad, kam by měly putovat táborské peníze, přijďte diskutovat ve středu 19. února v 17 hodin do zasedací místnosti matriky na Žižkově náměstí čp. 6. Svými návrhy můžete zlepšit město. Jedná se o 1. ročník participativního rozpočtování v Táboře. První rok bude rozpočet počítat s částkou 1,5 milionů korun (s projektováním a vícepracemi maximálně 2 miliony korun). Už dříve lidé v anketě na Facebooku města Tábora rozhodli, že chtějí podpořit více menších projektů do max. částky 500 000 korun než jeden velký. Může se jednat o drobné investice i opravy.

Jaký je harmonogram participativního rozpočtu?
  • Nejdříve se uskuteční zmiňovaná veřejná beseda 19. 2. 2020 v 17 hod.
  • Přijímání návrhů prostřednictvím webové aplikace na info.taborcz.eu začne 1. března a skončí 1. dubna 2020. „Návrh musí obsahovat popis projektu s nákresy či mapou. Povinný je také nástin rozpočtu projektu opřený o reálné ceny, jehož cílem je, aby navrhovatel nepřišel s nesmyslně nákladným nápadem. Podání návrhu bude znamenat vyplnit jednoduchý formulář,“ uvedl místostarosta Václav Klecanda. Zejména starším spoluobčanům pomůže s podáním žádosti Kontaktní centrum pro seniory ve Farského ulici a Městská knihovna v Jiráskově ulici.
  • Odbory městského úřadu do 1.května 2020 posoudí proveditelnost návrhů, případně vyzvou navrhovatele, aby návrh doplnili nebo upravili. Takto ověřené návrhy postoupí do závěrečného hlasování.
  • Od 8. do 15. května se uskuteční hlasování opět pomocí stejné webové aplikace. „Týden na hlasování bude stačit. Občané si vyberou, který návrh se jim líbí, nebo nelíbí. Každý bude mít dva hlasy pro a jeden hlas proti,“ uvedl místostarosta.

Po sečtení hlasů město návrhy na předních příčkách hlasování realizuje v letošním, resp. v příštím roce. Vedení města si od participativního rozpočtu slibuje, že občané přijdou se zajímavými nápady.


Veškeré informace k participativnímu rozpočtu budou zveřejněny na webu www.taborudrzitelne.cz a oficiálních Facebookových profilech města Tábora.

 Jihočeskénovinky.cz informoval Mgr. Luboš Dvořák, mluvčí, město Tábor.

(jv,jihoceskenovinky.cz,foto:tábor)