Svátek má: Milan

Regiony

Velikost textu:

TECHNOhrátky chystají start 6.ročníku ve Vysokém Mýtě

TECHNOhrátky chystají start 6.ročníku ve Vysokém Mýtě

Už pouhý týden nás dělí od zahájení letošního, 6.ročníku TECHNOhrátek. Po téměř tříměsíční přestávce odstartuje projekt na podporu volby technických a odborných oborů pro žáky základních škol ve středu 14.února v Integrované střední škole technické Vysoké Mýto.

Technohrátky ve Chvaleticích
8. února 2018 - 11:30

Více než 130 účastníků z 8. a 9. tříd zde rozšíří řady dosavadních 8.444 žáků, kteří se do něj dosud aktivně zapojili.

Program TECHNOhrátek na rok 2018 zahrnuje patnáct vybraných středních odborných škol se zaměřením na strojírenství, elektrotechniku, stavebnictví, zemědělství, zahradnictví, gastronomii a služby. V rámci dosavadních jednašedesáti akcí, které se uskutečnily od roku 2013, školáci nahlédli do zákulisí dvaašedesáti nejrůznějších řemesel. Mnozí z nich se už také na základě těchto návštěv přihlásili ke studiu některé z prezentovaných profesí.

„Počítali jsme s tím, že TECHNOhrátky začnou poslední lednový den ve Střední průmyslové škole potravinářství a služeb Pardubice poslední lednový den. Vzhledem k tomu, že právě 31. ledna se rozdávalo pololetní vysvědčení a žáci některých základních škol by se nemohli akce zúčastnit, posunuli jsme start až na polovinu února. Do pardubické ´Potraviny´ zamíříme v náhradním termínu 7. března,“ vysvětluje změnu původně stanoveného data Vladimír Zemánek, manažer projektu TECHNOhrátky.

Návrat po dvou letech
Projekt se do ISŠ technické Vysoké Mýto vrací znovu po roční přestávce. TECHNOhrátky v únoru 2016 se tam však konaly za historicky první návštěvy ministryně školství, jíž tehdy byla Kateřina Valachová. Hodinu a půl dlouhá exkurze ji velice zaujala, zapojovala se dokonce do některých činností a na závěr svého pobytu obdržela svou podobiznu vyrobenou žáky pomocí laseru.

Aktéry letošního zastavení tentokrát čeká seznámení s pěti strojírenskými obory a také s oborem čalouník, který tato škola vyučuje jako jediná v Pardubickém kraji. Kromě toho nahlédnou do automechanické a zámečnické dílny, navštíví autolakovnu i karosářské pracoviště a vyzkoušejí si CNC obrábění.

„Na jednotlivých pracovištích jsou opět připravené velice pestré a náročné činnosti. Školáci budou například měnit pneumatiky na osobním automobilu Fabia, absolvují montáž a demontáž šroubového spojení na čas, stříhání plechu a následnou výrobu nápisu či nástřik šablony,“ přibližuje některé aktivity Michaela Kratochvílová, manažerka projektu TECHNOhrátky.


Přibude další nováček
O premiérovou akci 6. ročníku TECHNOhrátek byl mezi základními školami tradičně velký zájem. Organizátoři společně s vedením vysokomýtské „integrovky“ jich nakonec vybrali devět: ZŠ Komenského, Brandýs nad Orlicí, ZŠ Resslova, Hlinsko, ZŠ Horní Jelení, ZŠ Sv. Čecha, Choceň, ZŠ Chrast, ZŠ a MŠ Kameničky, ZŠ U školek, Litomyšl, Masarykova ZŠ Polička a ZŠ a MŠ Trstěnice.

„Vůbec poprvé okusí atmosféru TECHNOhrátek ZŠ U školek z Litomyšle, která se tak stane celkově už 103. základní školou zapojenou do tohoto projektu,“ dodává Vladimír Zemánek.

Mezi žáky tradičně zavítají také významní hosté, kteří je podpoří ve volbě technických oborů. Budou mezi nimi Bohumil Bernášek, radní Pardubického kraje pro školství, František Jiraský, starosta Vysokého Mýta, Martin Kiss, vedoucí odboru školství Krajského úřadu Pardubického kraje, Vladimíra Lesenská, ředitelka kontaktního pracoviště Úřadu práce Ústí nad Orlicí, Miloš Huryta, zástupce společnosti Iveco Czech Republic, Hana Motáčková a Lucie Vomáčková, zástupkyně společnosti Brück AM Zámrsk, Monika Jirásková, ředitelka Centra celoživotního vzdělávání Pardubického kraje a další hosté.

Kostel sv. Václava ve Starých Ždánicích náleží do skupiny kostelů se zděnou helmicí věže

Slavnostní zahájení akce se uskuteční ve středu 14. února od 9 hodin v tělocvičně ISŠ technické Vysoké Mýto.

(jv,pardubickenovinky.cz,foto:TECHNOhrátky)