Svátek má: Vladislav

Regiony

Velikost textu:

V zemědělském muzeu si můžete s traktorem zkusit i orbu na poli

V zemědělském muzeu si můžete s traktorem zkusit i orbu na poli

Nový simulátor jízdy traktorem byl vyvinut přímo pro expozici Jede traktor a  jedná se o jediný prototyp v Česku. Vyzkoušet si lze jízdu po městě i orbu na poli.

Nová expozice
8. února 2018 - 12:30

Vyhoupnout se do kabiny traktoru a vyzkoušet si, „jaké to je“, bylo vždycky snem řady kluků, holek, často i jejich tatínků nebo dědečků. Národní zemědělské muzeum jim nyní takovou zábavu umožní. Díky firmě Zetor Tractors, která darovala komponenty Zetoru Major 80 a podělila se také o zkušenosti s propojením ovládacích prvků reálného traktoru s řídíicím systémem simulátoru, má nyní Národní zemědělské muzeum první prototyp traktorového simulátoru v České republice.

„Národní zemědělské muzeum zábavnou formou přibližuje široké veřejnosti význam zemědělství a jeho nepostradatelný přínos v celé naší historii. ZETOR doma i v zahraničí už více než 70 let pomáhá farmářům v jejich nelehké práci. Vážíme si spolupráce s muzeem a děkujeme jim za prostor, který naší značce ve své expozici věnují,“ říká Lukáš Krejčíř, ředitel Finančního úseku ZETOR TRACTORS a.s.

Kabina traktoru je vybavena reálnými ovládacími prvky, vyzkoušet si lze orbu na poli i jízdu po městě. Samostatně smí na simulátor osoby od 150 cm výšky, užívání je bez věkového omezení,  pro malé děti však  pouze v doprovodu rodičů. Simulátor vychází z reálné předlohy,  a tak mladší  děti nedosáhnou na ovládací prvky. Proto jsou pro ně  v expozici nachystány také odrážedla a šlapací traktůrky, počítačová hra Farming Simuláator 2015 nebo rovněž nově instalovaný dětský bagr.

„Traktory Zetor jsou neodmyslitelně spjaty s českým zemědělstvím a jsme rádi, že právě firma Zetor Tractors nám pomohla takto atraktivně doplnit expozici Jede traktor,“ říká náměstek generálního ředitele Národního zemědělského muzea Jiří Houdek.

Samotná expozice Jede traktor představuje více než dvacet typů traktorů od tuzemských i zahraničních výrobců,  vyrobených v letech 1917 až 1953.  Jde o výběr z rozsáhlých sbírek muzea, které se zabývá  mapováním továrních řad výrobců, jako je Svoboda, Zetor, Wikov či John Deer.  Vystavené traktory upoutají svou různorodostí, na některých se návštěvníci mohou i vyfotit.

Další partneři, kteří se na realizaci traktorového simulátoru významně podíleli, jsou firmy Mitas, a.s., a ATP MOTORS.


Národní zemědělské muzeum je státní příspěvková organizace zřizovaná Ministerstvem zemědělství. Zabývá se zejména tematikou zemědělství, lesnictví, myslivosti, rybářství, zahradnictví, potravinářství, zpracování zemědělských produktů, vývoje venkova a kulturní krajiny. Národní zemědělské muzeum má kromě hlavní výstavní budovy v Praze také další čtyři pobočky - Čáslav, zámek Kačina, zámek Ohrada, Valtice.  V pražské budově jsou k vidění expozice Jede traktor, Rybářství, Myslivost, Voda v krajině, Laboratoř ticha či Živá zahrada výhledů na střeše muzea. Prostor pro zdokonalování kulinářských dovedností nabízí Ggastrostudio, milovníci umění ocení výstavu obrazů realisticky orientovaných malířů ze Šrobárovy sbírky.
 
Pražskénovinky.cz informovala Jitka Taussiková, tisková mluvčí, Národní zemědělské muzeum.

(jv,prazskenovinky.cz,foto:nzm)