Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Aftonbladet: Švédský Gripen E není pro ruský SU-57 hrozbou!

Aftonbladet: Švédský Gripen E není pro ruský SU-57 hrozbou!

Zatímco Švédsko čeká na nový stíhací letoun Gripen E, Rusko již použilo v Sýrii svůj poslední letoun páté generace Su-57.

Ruská stíhačka páté generace Su-57
4. března 2018 - 07:10

Podle Aftonbladet přestože Su-57 je mnohem lepší než Gripen E, tak vzhledem k obtížné ekonomické situaci, není známo, kolik si Rusko bude moci dovolit těchto nové superstíhaček.

Su-57 je první ruský stíhač páté generace. Díky své technologii „stealth“, pokročilým radarům a raketám dlouhého doletu reaguje na nejvyspělejších stíhací letoun USA F-22 Raptor podobně, jako švédský Gripen E.

„Podle mého tvrzení je to nejlepší bitevnik, který je produkován v dnešním světě, a pravděpodobně na druhém místě v kvalitě po F-22,“ uvedl publikaci Anders Blom, letecký expertt a vedoucí výzkumného oddělení na Švédském institutu obrany.
 
Spojené státy vyrobily 187 letadel F-22 Raptor a výroba byla ukončena. Nicméně tato letadla stále zůstávají nejlepšími a nejmodernějšími bitevniky na světě. Nicméně, jak švédské vydání poznamenalo, se s tímto stavem rozhodl bojovat Su-57, který je také známý jako PAK FA a T-50.
 
„Bitevnik T-50 - páté generace je konstruován tak, aby byly nepozorovatelný pro sledování radarem. V tomto ohledu nemusí být tak dobrý jako F-22, ale pořád fantasticky dobrý. Ve všech ostatních oblastech, pokud lze soudit, v žádném případě nezaostává,“ řekl Anders Blom.
 
Trumfem Su-57 jsou ruské antirakety K-77m, jejíž maximální dosah je větší než u amerického protějšku AIM-120D. Navíc má Su-57 výhodu manévrovatelnosti. Je to první letadlo na světě s více vektorovými tryskami, které může otáčet ve třech rozměrech, a které v podstatě umožní posílit tah motoru v téměř každém směru. V blízkém boji ruský letoun pravděpodobně bude bezkonkurenční, upozornil autor článku.Švédská stíhačka Gripen E

 
„U Gripenu je fantastická ovladatelnost, neuvěřitelná otáčivost, ale T-50 je pravděpodobně nejlepší letadlo na světě s čistě aerodynamického pohledu,“ poukázal Blom.
 
Odborník však naznačuje, že Rusové budou používat i svoji technologii stealth vůči méně technologicky vyspělým nepřátelům z dálky, i kdyby nebyly schopny získat převahu v boji zblízka.

Ruský tisk: Su-57 budou s Sýrii testovány na stíhačkách F-22 a F-35?
 
„F-22 nikdy nebyl poražen během výcviku v leteckých bitev. Nicméně pravidla říkala, že letadlo musí sestřelit nepřátele z dálky. Musíte střílet dříve, než vás najdou. S největší pravděpodobností se Rusové spoléhají na stejná pravidla, " poznamenal Anders Blom.
 
Ale i u švédských Gripenů E je něco, co chybí starším americkým letadlům: Jsou to supermoderní protiraketové střely „Meteor“, který díky náporovým motorům a modernímu naváděcímu systému mohou sestřelit protivníka na vzdálenost 100 kilometrů, a i více, ještě předtím, než bude aktivována nepřítelova zbraň. Aby však mohly začít střílet, musí nejdříve objevit nepřítele.
 
Gripen E, a Su-57 budou osázeny radary APMA (aktivní sfázované anténní soustavy) a IRST (Infra-Red Search and Track - systém infračerveného vyhledávání a sledování). Není však jasné, zda je to dostatečné pro včasné zjištění Su-57 s nízkou viditelností v rádiovém spektru.

 
Noviny docházejí závěru, že Su-57 je mnohem lepší, než Gripen E, ale hrozba není tak velká, jak se zdá na první pohled. Jako nejhorší nepřítel se pro Su-57 jeví spíše ruská ekonomika, než ostatní letouny. Letouny ještě nebyly vyrobeny sériově a zatím ruské ozbrojené síly nedostaly více než 11 prototypů. Rusko plánuje koupit 150 letadel do roku 2020, ale zatím se země rozhodla koupit jen 12 strojů, z nichž první, podle výpočtů, půjdou do provozu v příštím roce.
 
„Když se sníží objem výroby, cena za každou jednotku skáče nahoru. Hlavní otázkou je, zda si Rusko může skutečně dovolit koupit nový superzbraň, až bude plně dopracována,“ uzavřelo švédské vydání.

(kou, prvnizpravy.cz, aftobladet.se, foto: arch.)