Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Američané se diví: Ruská prezidentská kampaň je úplně jiná než v USA

Američané se diví: Ruská prezidentská kampaň je úplně jiná než v USA

Předvolební kampaň v Rusku je velmi odlišná od toho, co lze vidět v Evropě nebo v USA, uvádí zpravodaj CNN Frederik Plytgen ve své zprávě z Novosibirska.

Jeden z bilboardů
9. února 2018 - 07:20
 
V televizi je publikováno velmi málo reklamy prezidentských kandidátů a téměř nejsou žádná masová předvolební shromáždění. Kromě toho existuje jen málo plakátů s hlavním uchazečem o prezidentství, s Vladimírem Putinem.

Zdá se, že Vladimir Putin směřuje k dalšímu vítězství ve volbách. Ale ani mocný prezident Ruska na některých místech Ruska to nemá jednoduché. V Novosibirsku, největším sibiřském městě, udělil sice Putin vědcům medaile, ale  na ulicích největšího města na Sibiři byla vidět lhostejnost a dokonce i nesouhlas.
 
"Většina lidí má názor, že již svého kandidáta vybrali a proto mnoho lidí prostě nechce hlasovat,“ uvedl zpravodaj CNN Frederik Plytgen.
 
"Myslím, že Novosibirsk je opoziční město," dodává Plytgen,  "je zde mnoho mladých lidí, kteří sedí na internetu a podporují Navalnyho."
 

Sibiř se již dříve stala opozicí vůči moskevské vládě. V roce 2014 hlasoval Novosibirsk proti Putinovi. V tomto městě byly protesty organizované Alexejem Navalnym, častá byla shromáždění.

"Novosibirsk je pro Putina těžké místo," říká Plytgen,. "toto je město sibiřských vyděděnců, kteří měli vždy svůj vlastní názor, odlišný od toho, co říkají vlády."
 
Kromě několika billboardů s obecnou reklamou pro nadcházející volby se zdá, že kandidáti motivují voliče velmi málo.

Hlavním problémem Vladimira Putina v nadcházejících prezidentských volbách nejsou konkurenti, ale on sám protože nesplnil své dřívější sliby, země je stále v krizi, Rusové mají stále nízké mzdy a důchody.
 

Přestože Putinova popularita na jihozápadě Sibiře není tak silná, tak má mnoho příznivců.
 
"Očekávám zlepšení života," říká Putin, "protože bude stabilita, dobré mzdy a vysoké příjmy."
 
Stabilita je hlavním argumentem Vladimíra Putina pro volby, jejichž výsledek je téměř jistý, ale zdá se, že neexistuje žádné zvláštní nadšení, dodává redaktor CNN.
 
(rp,prvnizpravy.cz,cnn,foto:arch.)