Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Americké námořnictvo nevyřešilo problémy s hypoxií u pilotů

Americké námořnictvo nevyřešilo problémy s hypoxií u pilotů

Americké námořnictvo nemá okamžitá a účinná opatření, aby se zabránilo opakování případů nedostatku kyslíku pro piloty letadly na letadlových lodí. Oznámili v úterý členové Senátního výboru pro ozbrojené síly.

Americká letadlová loď USS Carl Vinson
8. února 2018 - 06:20

Na jaře roku 2017 asi 100 letových instruktorů odmítlo pokračovat v letech na cvičných letounech T-45S kvůli častým problémům se systémem přívodu kyslíku. Po dvou týdnech stávky, velení slíbilo provést nezbytné změny ve vybavení letadel, ale případy hypoxie jsou nyní zaznamenávány i u pilotů jiných letadel amerického námořnictva.

Během roku Senátní výbor pro ozbrojené síly provedl několik jenání, ale jeho členové jsou stále nespokojeni s tím, jak tento problém řeší US Navy. Tento názor vyjádřil předseda sněmovny Michael Turner.

"Musí s to napravit, ale nemám tušení, jestli se pohybujeme správným směrem," řekl Turner.

V reakci na to námořnictvo oznámilo, že je ochotno u letadel T-45S integrovat další čidla sledující přísun kyslíku, který upozorní posádku o poklesu tlaku a umožní tak pilotům, aby přijali nezbytná opatření k odstranění hrozby nedostatku kyslíku.

Ve stejné době se problémy se systémem přívodu kyslíku objevily u stíhacích letounů F / A-18 Hornet  a  Super Hornet, jakož i z paluby letadla EA-18G, určeného pro radioelektronický boj. Členové příslušného výboru kritizují přístup velitelství námořnictva, která se zaměřilo na zjištění závady v letadle, ale neprovádělo lékařská vyšetření, věnovaná fyziologii pilotů.


Námořnictvo uvedlo, že závada která způsobuje nedostatek kyslíku byla již nalezena a námořnictvo plánuje opravit vadné systémy řízení ochrany životního prostředí a tvorbu kyslíku v kabině letadla.

Loni v červnu na základně Luke v Arizoně byly zastaveny lety páté generace stíhaček F-35 potom, co si piloti stěžovali v několika  případech na výskyt symptomů podobných hypoxii. Šetřením nebylo zjištěno,  zda případy špatného zdravotního stavu souvisí s hypoxií  (snížení kyslíku v krvi), nebo zda byly výsledkem hyperkapnie, dekompresní nemoci, dehydratace, nedostatkem spánku nebo únavy. Po vypracování preventivních doporučení byly v témže měsíci obnoveny lety nejnovějších stíhaček.

V říjnu 2017 se zástupci amerického letectva přiznali, že stále existují případy hypoxie v pilotů F-35, ale vojáci tomu nerozumí, proč k tomu dochází.

(rp,prvnizpravy.cz,usninews,foto:arch.)