Svátek má: Světlana

Zprávy

Velikost textu:

Atlantico: Putin se snaží vrátit světu pojem strategické rovnováhy!

Atlantico: Putin se snaží vrátit světu pojem strategické rovnováhy!

Poselství ruského prezidenta Federálnímu shromáždění bylo na Západě považováno za počátek nového závodu ve zbrojení. Jedná se však o pokřivěné vidění.

Vladimir Putin před Federálním shromážděním
7. března 2018 - 10:15

Autor článku na webu Atlantico.fr má jiný názor: Putin nevyhrožuje, ale pouze usiluje o obnovení světové rovnováhy, zejména proto, že demografie neumožňuje Rusku rozsáhlou válku.

Projev Vladimíra Putina před Federálním shromážděním 1. března 2018 je opravdu důležitou událostí, která umožní pochopení současné situace v Rusku, napsal Atlantico.fr. Podle autora, je pod pseudonymem „Benjamin Disraeli“ (po slavném britském státníkovi XIX. století), se ruský prezident opět pokusil vrátit světu strategickou rovnováhu.

Ve svém poselství si Putin připomněl demografické problémy Ruska, které vznikly kvůli velkým ztrátám během Velké vlastenecké války a v době, která následovala po zhroucení SSSR. Jak imaginární Disraeli poznamenal, demografická slabina je vážným omezením, a ruský vůdce se musí tomu „přizpůsobit“.To znamená, že kampaň proti teroristům v Sýrii vyžaduje minimální přítomnost ruských vojsk v pásmu konfliktu, a Putin sám silně zdůrazňuje svoji touhu po míru, a to i přesto, že západní média zpochybňují jeho upřímnost.

Podle autora článku je na prvním místě pro hlavu Kremlu zvýšení životní úrovně obyvatelstva a modernizace, včetně rozvoje pokročilých odvětví vědy. „V poslední roky ukázaly, že Rusko je silnější, než se původně předpokládalo, a vydrží trojitý úder: finanční krize, důsledky sunnitského a šíitského konfliktu, cenu ropy a zemního plynu, a neméně vážné německo-americké sankce,“ uvedl autor.

Nicméně si reportéři z Putinova projevu zapamatovali nikoliv ekonomické prognózy a sliby reforem, ale uvedené pokročilé typy zbraní, poukázal autor: „V Evropě a Severní Americe, nedůvěřují všemu, co přichází z Ruska, a to natolik, že většina komentátorů hovořila o demonstraci agrese a obnově závodů ve zbrojení." Autor nesouhlasí s touto interpretací a připomíná akce Západu, které otřásly strategickou rovnováhu ve světě - rozšíření NATO na východ a jednostranný odchod USA ze smlouvy ABM.

Le Figaro: Americká doktrína je mnohem agresivnější než Putinův projev!

V roce 2007 hódil Vladimir Putin vyzvu „imperiální vizi Spojených států" ve slavném mnichovském projevu. „Po tomto projevu začala oficiální rusofobie všech našich vlád, která dávno upřednostňovala pohodlnou pozici washingtonských vazalů před nezávislou politiku s nejistotou," uvedl článek. „A teď, o deset let později, ruský prezident oznámil, že jeho země má nyní elegantní a superrychlou zbraň schopnou - na moři nebo ve vzduchu - obejít protiraketový systém, vypracovaný Američany. Věří, že rovnováha byla obnovena."

Koncept rovnováhy považuje „Benjamin Disraeli“ za zásadní: „Na rozdíl od všeobecného přesvědčení, je to nejlepší systém, aby se zabránilo válkám ... Od roku 1990 byly Spojené státy  schopny dát volný průchod svému mesiášskému imperialismu a svět se rychle ztratil dividendy z mírové existence. Zejména americké války a jejich důsledky zničily Blízký východ."

Autor zdůraznil, že neakceptuje „zásah do svobody jednotlivce“ v Putinově Rusku, ale hovory nemíchat hodnoty do mezinárodních vztahů, a to zejména proto, že důsledně dodržovat tyto hodnoty je „nemožné“.


„Vysvětlete mi, čím lze ospravedlnit neonacistické ozbrojené skupiny, které podporují ukrajinskou vládu a těší se podpoře Západu?" ptá se imaginární Disraeli. Autor článku označil mezinárodní mír "nejvyšším principem" a vyzývá k vybudování nových konstruktivních vztahů s Moskvou. Podle něj to přesně znamená, že Rusko spíše než pod tlakem zvenčí učiní přechod od „bonapartistického režimu" k "gaullistické demokracii".

(kou, prvnizpravy.cz, atlantico.fr, foto: arch.)