Svátek má: Jonáš

Zprávy

Velikost textu:

Bidenova administrativa v tichosti schválila vývoz ropy z Texasu

Bidenova administrativa v tichosti schválila vývoz ropy z Texasu

Jak uvádí Texas Tribune, ropný terminál Sea Port by měl být 30 mil od pobřeží Texasu a je jedním ze čtyř navrhovaných pobřežních terminálů navržených tak, aby dramaticky rozšířily kapacitu vývozu ropy z USA.

Ilustrační foto
27. listopadu 2022 - 04:20

Bidenova administrativa schválila plány na vybudování největšího národního terminálu pro vývoz ropy u pobřeží Texaského zálivu, který by zvýšil kapacitu vývozu ropy USA o 2 miliony barelů denně.

Schválení námořní správy ministerstva dopravy bylo zapsáno do federálního rejstříku 21.11.2022 bez jakéhokoli veřejného oznámení, den poté, co skončila výroční konference OSN o klimatu v egyptském Sharm el-Sheiku.


„Prezident Biden nemůže vést boj proti změně klimatu, ochranu veřejného zdraví nebo obhajobu environmentální spravedlnosti a současně umožnit společnostem vyrábějícím fosilní paliva, aby zablokovaly desetiletí těžby fosilních paliv," uvedla v prohlášení hlavní politická obhájkyně ekologické neziskové organizace Earthworks Kelsey Craneová.

Ve svém 94stránkovém rozhodnutí námořní správa napsala: „Výstavba a provoz přístavu je v národním zájmu, protože projekt bude přínosem pro zaměstnanost, hospodářský růst a odolnost a bezpečnost energetické infrastruktury USA. Přístav poskytne spojencům USA spolehlivý zdroj ropy v případě narušení trhu."

Krok administrativy znamenal významný krok vpřed pro exportní sektor, který rychle rostl od doby, kdy USA začaly umožňovat prodej ropy do zahraničí v roce 2015, ve stejném roce, kdy USA pomohly vyjednat Pařížskou klimatickou dohodu, která požadovala dramatické snížení globálních emisí fosilních paliv.

Pobřežní ropný exportní terminál, první ze čtyř navržených podél texaského pobřeží Mexického zálivu, umožní pokračující růst americké produkce břidlicové ropy a globální spotřeby, což výrazně zhorší cíle Bílého domu na drastické snížení emisí uhlíku do roku 2030.

„Prezident Biden obnovil vedoucí postavení Spojených států v boji proti změně klimatu," uvedl Bílý dům před klimatickou konferencí OSN v Egyptě tento měsíc. „Prezident plní své sliby z prvního dne a staví Spojené státy k dosažení našich ambiciózních klimatických cílů."

V červenci 890stránkové prohlášení námořní správy uvedlo, že ropa zpracovaná v ropném terminálu Sea Port Oil Terminal vytvoří emise skleníkových plynů rovnající se 233 milionům tun oxidu uhličitého ročně (asi 4% celkových emisí USA v roce 2020).

Schválení ropného terminálu Sea Port u pobřeží Freeportu, asi 50 mil jižně od Galvestonu, dalo jeho korporátním developerům – Enterprise a Endbridge – jasný náskok v závodě o vybudování prvního nového pobřežního exportního terminálu v Perském zálivu.Podle Jamese Colemana, který vyučuje energetické právo na Southern Methodist University v Texasu, představuje schválení exportního terminálu přístup „ruce pryč", který Bidenova administrativa přijala k projektům ropné infrastruktury od doby, kdy získala Bílý dům díky slibům, že zablokuje rozšíření ropovodu.

„Stále žádají ropný průmysl, aby rozšířil svou produkci a postavil více rafinérií. A přesto říkají, že musíme postupně vyřadit fosilní paliva," řekl Coleman. „To, co řekli, se zdá být protichůdné."

„Minulý týden byli v Egyptě a říkali světu, že nyní je čas na klimatickou akci. Tento týden nás uzamkli do klimaticky ničící zrůdy na nejméně jednu generaci," řekl Jeffrey Jacoby, zástupce ředitele Texas Campaign for the Environment.

Podle námořní správy projekt rozšíří terminál v oblasti Houstonu provozovaný společností Enterprise a připojí jej k novému pevninskému zařízení o rozloze 140 akrů poblíž Freeportu s kapacitou 4,8 milionu barelů. Odtud povedou dvě 36palcová podvodní potrubí do nového hlubinného přístavu, 30 mil od pobřeží, kde je dvě 24palcové plovoucí ropné hadice naloží na největší třídu ropných tankerů na světě.

Bude zpracovávat více ropy než největší americký exportní terminál, který je v současné době v provozu, Moda Ingleside Crude Export Terminal, vlastněný společností Enbridge v Texasu, který přepravuje až 1,6 milionu barelů denně v přístavu Corpus Christi, což je hlavní národní přístav pro vývoz ropy.

Ropný terminál Sea Port doufá, že zahájí provoz do konce roku 2025. Až se tak stane, Jordan Blum, tiskový ředitel společnosti Hart Energy v Houstonu řekl, že zpočátku bude čerpat z méně efektivních pobřežních terminálů v Houstonu a Corpus Christi. Časem umožní růst produkce ropy z texaských břidlicových polí i mimo ně.

(rp,prvnizpravy.cz,texastribune,foto:arch.)Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
70%
Ne
transparent.gif transparent.gif
15%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
15%