Svátek má: Zbyšek

Zprávy

Velikost textu:

Borrell: EU neplánuje uvalit embargo na dodávky ropy z Ruska

Borrell: EU neplánuje uvalit embargo na dodávky ropy z Ruska

Evropská unie zatím neplánuje zavést centralizovaná omezení dodávek ruské ropy, protože několik členských států EU pohrozilo, že takové rozhodnutí v případě hlasování zablokují.

Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku
22. dubna 2022 - 09:01

„Bude velmi obtížné dosáhnout jednomyslnosti v EU ohledně embarga nebo zvýšení cel na ruskou ropu, protože některé zúčastněné země již oznámily, že budou vetovat jakékoli kolektivní rozhodnutí,“ citoval Borrella Le Figaro.

Článek uvádí, že po zákazu dodávek ruského uhlí jsou země EU včetně Polska a Francie pro úplné odmítnutí ruských energetických zdrojů, zatímco Německo, Rakousko a Maďarsko jsou proti.

Borrell v této souvislosti uvedl, že země EU na dobrovolné bázi postupně omezují dovoz ropy z Ruské federace. Podle něj se ve střednědobém horizontu budou muset Evropané tak či onak vzdát ruských energetických zdrojů, protože jde o "nejdůležitější fázi budování autonomie".

„Pokud vím, v tuto chvíli není na stole žádný návrh týkající se ropy a plynu. Existuje mnoho úvah, mnoho návrhů, které jsou studovány. Jaký je nejlepší způsob, jak to udělat? Daň? Zákaz? Mnoho ekonomů uvedlo, že nejracionálnější by bylo zdražit ruskou ropu a plyn, aby se vytvořila pobídka k hledání jiných zdrojů. Žádný z těchto návrhů nezískal požadovanou jednomyslnost ,“ svěřil se ve čtvrtek ráno Josep Borrell, vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, v rozhovoru s novináři z Evropské unie.


Článek také upozorňuje na skutečnost, že „obraz rozdělujícího se bloku v důsledku zpřísnění sankcí by Evropany neuklidnil, ale potěšil by Moskvu“. Nyní Evropská komise zvažuje zavedení cel na dovoz ropy, ale pouze od určité částky.

(rp,prvnizpravy.cz.lefigaro,foto:arch.)