Svátek má: Ctirad

Zprávy

Velikost textu:

Británie donutila Facebook, aby vyšetřil ruský zásah do brexitu!

Británie donutila Facebook, aby vyšetřil ruský zásah do brexitu!

V reakci na požadavky britských poslanců se Facebook rozhodl zahájit vyšetřování možného „zásahu ruských skupin" do kampaně, která vyvedla Velkou Btitánii z EU, oznámil Business Insider.

Ilustrační foto
21. ledna 2018 - 07:00

Jak deník uvedl, v současné době je toto rozhodnutí nejzřetelnějším náznakem, že internetový gigant podezřívá Rusko, že se angažoval v brexitu (to je ale docela odvážné tvrzení BI, při vědomí, že byl Facebook několik posledních týdnů pod obrovských tlakem britských činitelů. A slovo, že  Facebook „podezřívá“ ale zní lépe, než že byl „donucen“ - pozn. red.)

Facebook se rozhodl zahájit vlastní vyšetřování proti „ruským skupinám“, která mohly využít tuto sociální síť k šíření „dezinformací“ v období, které předcházelo referendu o odchodu Velké Británie z EU, napsal Business Insider.
 
Internetový gigant zjistí, zda nedošlo k dosud neznámé „koordinované činnosti v oblasti šíření dezinformací o brexitu".
 
Podle zástupce společnosti v Evropě Simona Milnera vyšetřování bude trvat několik týdnů. Navíc požádal vládu o další informace k tomuto tématu.
 
Společnost Facebook zahájila toto vyšetřování v reakci na požadavky britských politiků na studium problému šíření falešných zpráv v sociálních sítích. Předtím britská zvláštní komise pro kulturu již zpochybnila Facebook, Google a Twitter v tom, zda ruské skupiny platily za reklamu v sociálních sítích, které by zasely nesoulad mezi britskými voliči. Zcela nepokratě bylo jak Facebooku, tak i Twitteru vyhrožováno sankcemi.


V prosinci, připomněl Business Insider, Facebook uvedl, že pouze jedna „ruská skupina"  investovala do reklamy týkající se brexitu, přičemž celková investice činila pouze 1 dolar.
 
V reakci na to se však britský poslanec Damian Collins řekl, že Facebook se nenamáhal provést plnohodnotné vyšetřování, což omezuje identifikaci reklamních účtů, které již vyvolaly pozornost amerických vyšetřovatelů, zabývajících se rozšiřováním „dezinformací“ šířených v době amerických prezidentských voleb.
 
Ve středu schválil Collins rozhodnutí Facebooku zahájit vyšetřování potencionálního „vměšování ruských orgánů do kampaně o vystoupení Británie z EU".
 
„Vyjádřil jste názor, že by Rusko mohlo být zapojeno do jiné koordinované činnosti, která ještě nebyla zveřejněna v rámci našeho vyšetřování, a požádal nás o pokračování naší práce. Zhodnotili jsme vaši žádost a potvrdili, že naši vyšetřovatelé se nyní snaží zjistit, zda existují i jiná podobná uskupení spojené s koordinovanou aktivitou okolo referenda o brexitu, která dříve nebyla známa,“ napsal Simon Milner ve svém dopise Collinsovi.


Inu, nyní bude muset Facebook najít nějakou ruskou tajnou buňku tuplovaně tajně rozsévající rozkol občanů Velké Británie i kdyby žádnou nenašel. Jinak začnou na ostrově padat trakaře. Na hlavu sociální sítě.

(kou, prvnizpravy.cz, businessinsider.com, foto: arch.)